Ukrayna’nın NATO üyesi olmaya yaklaşması Rusya'yı tedirgin etti!

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Haziran 2021, 11:51
Ozan Barış Erim
19 Haziran 2021, 11:51

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Peskov, konu ile ilgili açıklamasında Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunun Moskova için “kırmızı çizgi” olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen Biden-Putin zirvesi ile ilgili bir radyo programına açıklamalarda bulundu. Zirvenin genel anlamda olumlu geçtiğini belirten Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya katılma ihtimali ile ilgili endişelerini dile getirdi. Rusya’nın bu konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade eden Peskov, “Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunu çok yakından takip ediyoruz, bu bizim için gerçekten kırmızı çizgi. (Ukrayna’ya NATO üyelik planı verilmesi konusu) Tabii ki endişelerimizi artırıyor.” ifadelerini kullandı.

BİDEN-PUTİN ZİRVESİ

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve başladıktan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ilk kez 16 Haziran 2021 tarihindebir araya geldi. İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayan Biden-Putin zirvesi sona erdi. Görüşme 4 saat sürdü. Görüşme ile ilgili basın açıklamasında bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması ve Belarus konusunun da görüşüldüğünü aktardı. Ayrıca Biden, Navalnıy konusuna değindiğini belirterek, “Navalnıy’ın tutukluyken ölmesinin sonuçlarının Rusya için yıkıcı olacağını Putin’e açıkça söyledim.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Putin ise her 2 ülkenin büyükelçilerinin ülkelerini temsilen Vaşhington ve Moskova’ya dönmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. ABD Başkanı Biden ile görüşmelerinin oldukça yapıcı geçtiğini söyleyen Putin, “Biden ile siber güvenlik alanında istişarelerin başlatılması konusunda anlaştık. Bu çok önemli” diye konuştu.