Rus saldırısı altındaki Ukrayna'nın Mariupol şehrinde 34'ü çocuk olmak üzere 86 Türk vatandaşı mahsur kaldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Mart 2022, 21:06
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Mart 2022, 21:06

Ukrayna basınında bugün çıkan haberlere göre Rus işgalci güçlerinin ablukasında bulunan Ukrayna’nın Mariupol şehrindeki Sultan Süleyman Camii’nde 34’ü çocuk olmak üzere 86 Türk vatandaşının mahsur kaldığı bildirilmişti. Konuya ilişkin Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan EkoAvrasya Ukrayna Derneği Başkanı, Türk iş adamı İsmail Hacıoğlu, Mariupol şehrinde 86 Türk vatandaşının mahsur kaldığını teyit ederek bu vatandaşları iki haftadır yoğun bombardıman altındaki şehirden çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ukrayna ve Türkiye basınında bugün çıkan haberler ile Mariupol şehrindeki camide 34’ü çocuk, 86 Türk vatandaşının mahsur kaldığı duyurulmuştu. Kırım Haber Ajansına konuşan EkoAvrasya Ukrayna Derneği Başkanı Türk iş adamı İsmail Hacıoğlu, Mariupol’de tahliye edilmeyi bekleyen 86 Türk vatandaşının olduğunu belirtti. Ancak bunların tamamının camide bulunmadığını, bir kısmının sığınaklarda, bir kısmının evlerinde, bir kısmının da camide kalmaya devam ettiğini kaydetti.

RUS SALDIRILARI ALTINDAKİ MARİUPOL’DE TÜRK VATANDAŞLARI MAHSUR KALDI

Ailesinin de şu an Mariupol şehrinde olduğunu söyleyen Hacıoğlu, iki haftadır söz konusu vatandaşları yoğun Rus işgalcilerin bombardımanı altındaki şehirden tahliye etmeye çalıştıklarını ifade etti. Hacıoğlu vatandaşların tahliyesi için şehre sürekli otobüs gönderdiklerini, ancak işgalci güçlerin otobüslerin şehre girmesine izin vermediğini kaydetti. Bir bombanın caminin sadece 700 metre uzağına düştüğünü, camiye bomba isabet etmediğini belirten Hacıoğlu, camiden 2 kilometre mesafedeki yerleşim yerinin sürekli bombalandığını bildirdi.