Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, TCSG-22 personeline Ukrayna devlet ödülü madalyalarını takdim etti

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2022, 17:57
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2022, 17:57

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 2021 yılının Ocak ayında Bartın karasularında batan “Arvin” isimli kuru yük gemisinin mürettebatının kurtarılmasına yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyon için Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı (TCSG-22) personeline Ukrayna devlet ödülü olan “Kurtarılan Hayat” madalyalarını takdim etti.

17 Ocak 2021 tarihinde Bartın karasularında meydana gelen elim bir kaza sonucu “Arvin” isimli kuru yük gemisi battı. Geminin mürettebatı arasında 10 Ukrayna vatandaşı bulunuyordu. Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı (TCSG-22) personelinin özverili operasyonu sonucu batan geminin mürettebatı kurtarıldı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar), bugün olayın 1’inci yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığını ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Bodnar, batan geminin mürettebatının kurtarılmasına yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyon için Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı (TCSG-22) personeline Ukrayna devlet ödülü olan “Kurtarılan Hayat” madalyalarını takdim etti.

Bir 2 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Bodnar bugün Bartın Valisi Sinan Güner ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme kapsamında Büyükelçi Bodnar, Ukraynalı denizcilere sağlanan her türlü destekten ötürü Türk yetkililere teşekkür ederek bölgelerarası etkileşimin geliştirilmesinin devam etmesi için ilgili konuları ele aldı.

KARADENİZ’DE YÜK GEMİSİ BATTI

1 Ocak tarihinde Gürcistan’ın Poti limanından denize açılan ve Bulgaristan’ın Burgaz kendine gitmekte olan Palau bandıralı Arvin isimli kuru yük gemisi 17 Ocak 2021 tarihinde Karadeniz’de Bartın’ın İnkumu beldesi açıklarında battı. Bir Ukrayna şirketine ait olan gemide 2’si Rusya vatandaşı, 10’u Ukrayna vatandaşı olmak üzere toplam 12 personel bulunuyordu. Kazada 6 denizci kurtarıldı. Kurtarılan denizcilerin 5’i Ukrayna vatandaşı, biri ise Rusya vatandaşı. Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, denizde görülen 3 kişinin cansız bedeninden birinin karaya çıkarıldığı ve kaybolan 3 kişinin arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini bildirildi. Cansız bedenine ulaşılan kişinin gemi kaptanı Rusya vatandaşı Vitaliy Galenko olduğu tespit edildi.