Ukrayna kurumlarının resmi internet sitelerine Şubat'ın ortasından beri yaklaşık 3 bin siber saldırı düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
07 Mart 2022, 20:45
Anife Bilal
07 Mart 2022, 20:45

Ukrayna Özel İletişim ve Bilgi Koruma Devlet Servisi, 15 Şubat 2022 tarihinden beri Ukrayna kurumlarının resmi internet sitelerinin yaklaşık 2 bin 800 siber saldırıya uğradığını bildirerek, “Savaş sadece suda, karada ve havada devam etmiyor. Siber alanda çatışma meydanına dönüştü.” ifadelerini paylaştı.

Rusya, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlattı. Rus ordusu, Ukrayna’daki kentleri, köyleri bombalayarak sivil insanları öldürüyor. Bununla birlikte siber alanda da saldırılar gerçekleşmeye devam ediyor. Ukrayna Özel İletişim ve Bilgi Koruma Devlet Servisi, yaptığı açıklamada, “Savaş sadece suda, karada ve havada devam etmiyor. Siber alanda çatışma meydanına dönüştü. 15 Şubat’ta Ukrayna İnternet kaynaklarına DDos saldırıları düzenlemeyi başladı.” diye bildirdi.

15 Şubat’tan beri Ukrayna kurumlarının resmi internet sitelerine yaklaşık 2 bin 800 siber saldırının düzenlendiği aktarılan açıklamada, “Günlük rekor 271 DDoS saldırısı.” diye vurgulandı.

Öte yandan Ukrayna Özel İletişim ve Bilgi Koruma Devlet Servisinin, düşman saldırılarına hazır olduğu ve devlete bağlı tüm sayfalarının düzenli bir şekilde çalıştığı ifade edildi.