Ukrayna, Karadeniz'deki Rus filosuna ait Moskva savaş gemisini vurdu

Güncel
qha muhabir
14 Nisan 2022, 02:53
qha muhabir
14 Nisan 2022, 02:53

Ukrayna, Neptun füzeleriyle Odesa açıklarında bulunan Rus filosuna ait Moskva adlı kruvazör gemisinin vurulduğunu açıkladı. Rusya’nın Slava sınıfı savaş gemisi Moskva kruvazöründe çıkan yangının devam ettiği öğrenildi. Söz konusu savaş gemisi, savaşın başında Yılan Adası’ndaki Ukrayna askerlerime teslim olmaları için çağrı yapmış ve Ukrayna askerleri bu çağrılara kulak asmayıp direnmişti.

Ukrayna’nın Odesa Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Maksim Marçenko, 13 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Karadeniz’de stratejik bir liman kenti olan Odesa açıklarında bulunan Rus filosuna ait Moskva adlı kruvazör savaş gemisinin, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından fırlatılan iki Neptün gemisavar seyir füzesi ile vurulduğunu açıkladı. İsabet alan gemide 510 Rus askerinin bulunduğu ve gemideki yangının devam ettiği kaydedildi.

KARADENİZ’DEKİ MOSKVA RUS SAVAŞ GEMİSİ CİDDİ HASAR GÖRDÜ

Maksim Marçenko, tahmini 510 mürettebatı olan kruvazör gemisinin çok ciddi şekilde hasar gördüğünü dile getirdi.

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç ise “Yılan Adası’nı kuşatan Moskova isimli 510 mürettebatlı gemi vuruldu.” açıklamasını yaptı.

Moskova kruvazörü, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlattığı ilk günlerde Yılan Adası’ndaki Ukrayna askerlerine saldırı düzenlemiş ve 2014 yılında Kırım’ın işgali sırasında Ukrayna gemilerinin sahilden ayrılmasını engellemişti.

RUSYA GEMİDE YANGIN ÇIKTIĞINI AÇIKLADI!

Öte yandan, olayın uluslararası kamuoyunda dillendirilmesinin ardından Kremlin yönetimi, Rus donanmasının amiral gemisi Moskva’da güya mühimmat patlamasından kaynaklı yangın çıktığını ve gemide ciddi hasarın bulunduğunu duyurdu.