Ukrayna istihbaratı: Rusya nükleer şantaj için iki seçenek geliştiriyor

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2022, 11:53
Anife Bilal
12 Mart 2022, 11:53

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, işgalci Rusya’nın Ukrayna’yı suçlamak amacıyla iki farklı nükleer şantaj senaryosu geliştirdiğini bildirdi. Budanov, Rusya’nın Zaporijjya Nükleer Santrali’nde de nükleer şantaja başvurduğunu hatırlattı.

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, Rus işgal güçlerinin Ukrayna’ya suç atmak amacıyla nükleer şantaj senaryoları geliştirdiğini anlattı. Budanov, “İki seçenek üzerinde çalıştıklarını biliyoruz. Hangisini seçecekleri yalnızca onlara bağlı.” dedi. Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanına göre Rusya’nın üzerinde çalıştığı senaryolardan biri Çornobıl (Çernobil) bölgesindeki radyoaktif ormanlarında büyük çaplı yangın çıkarma, bunun sonucu oluşan radyoaktif bir bulut rüzgarın estiği yöne ilerleyecektir. 

Bunun dışında Budanov işgalcilerin nükleer depoyu bombalama seçeneğini de değerlendirdiğini belirterek, “İki seçenekte de Rus yönetimi suçu Ukrayna’ya atmaya amaçlıyor.” dedi.

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı, Rusya’nın Zaporijjya Nükleer Santraline saldırarak ve deneysel nükleer reaktörün bulunduğu Harkiv Fizik Teknik Enstitüsünü bombaladığını hatırlatarak daha önce de nükleer şantaja başvurduğuna dikkat çekti.