Ukrayna istihbaratı çalıntı tahıl taşıyan gemilerin isimlerini tespit etti

Güncel
Anife Bilal
05 Ağustos 2022, 11:16
Anife Bilal
05 Ağustos 2022, 11:16

Rusya, ele geçirdikleri Hersov ve Zaporijjya bölgelerinde Ukrayna’ya ait yaklaşık 650 bin ton tahıl çalarak işgal altındaki Kırım’a gönderdi. Daha sonra çalıntı tahıl, Kırım’daki limanlarda gemilere yüklenip üçüncü ülkelere gönderildi. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), işgal altındaki Kırım’dan çalıntı tahılı taşıyan gemilerin isimlerini tespit etti. İlgili gemiler hakkında Ukrayna mahkemesi el koyma kararı aldı.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Rusya’nın Ukrayna’dan çaldığı yaklaşık 650 bin ton tahıl ile ilgili yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarını açıkladı. SBU’dan yapılan açıklamada, soruşturma sonucu Rus işgal güçlerine, işgal altında bulunan Herson ve Zaporijjya bölgelerinde Ukrayna’ya ait tahılları çalmaya yardım eden işbirlikçilerin ve çalınan tahılları işgal altındaki Kırım’dan 3 ülkelere taşıyan gemilerinin isimleri tespit edildi.

Açıklamaya göre Rusya ve Suriye bandıralı gemileri; Nadejda (Nadezhda), Sormovskiy-48, Fedor, Martos Koşka (Matros Koshka), Matros Pozıniç (Matros Pozynich), Zhibek Zholy, Sv. Konstantin, Mihail Nenaşev (Mihail Nenashev), Laodicea Ukrayna’dan çalınan tahılları 3. ülkelere taşıyor.

SBU, Ukrayna mahkemesinin söz konusu gemiler ve taşıdıkları yük hakkında el koyma kararını aldığını belirtti. Ayrıca açıklamaya göre Türkiye, Mısır ve Lübnan ilgili gemileri limanlara kabul etmeye ve yüklerini boşaltmaya reddettiğin belirtildi.

SBU’nun, tahıl ihraç etme izinlerini imzalayan işbirlikçilerden başlayarak, çalınan tahılı taşıyan 10 geminin tüm mürettebat üyelerine kadar olaya karışan herkesin isimlerini tespit ettiğini belirtilirken 3 kişi hakkında şimdiden iddianamelerin hazırlandığı aktarıldı.

İddianameler şu kişiler hakkında hazırlandı:

Yevgen Balıtskıy, Kremlin kontrolündeki sözde Zaporijjya İdaresi Başkanı 

Oleksandr Saulenko, sözde Berdyansk Belediye Başkanı Vekili

Volodımır Stelmaçenko, Berdyansk Deniz Ticaret Limanı sözde Müdürü.

Bununla birlikte Ukrayna’ya ait tahılın çalınarak 3. ülkelere satma şemasına dahil olan diğer kişiler hakkında iddianamelerin hazırlanmaya devam ettiği belirtildi.

RUSYA KONTROL ALTINA ALDIĞI UKRAYNA BÖLGELERİ YAĞMALIYOR

Bilindiği gibi, Ukrayna güney bölgeleri ele geçirdikten sonra Rus işgal güçleri Ukrayna’ya ait varkılları yağmalamaya başladı. Depolarında saklanan tahıl çeşitli yolarla işgal altındaki Kırım’a sevk edilerek yarımadada bekleyen gemilere yükleniyor ve oradan 3. ülkelere gönderiliyor. Bunun dışında işgalciler Ukrayna limanlarındaki metal ürünleri çalıyor. Ayrıca işgalcilerin, Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki birçok tarım şirketine ait tarım araçlarına el koyduğu ve onları Rusya’ya sevk ettiği biliniyor.