Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanında bir dizi anlaşma imzalandı

Güvenlik
E. K.
15 Aralık 2020, 12:25
E. K.
15 Aralık 2020, 12:25

Ukrayna ve Türkiye arasında savunma alanında bir dizi anlaşma imzalandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı, ilk kez savunma alanında doğrudan yabancı ekonomik anlaşmalar imzalandığını belirtti.

Ukrayna ve Türkiye arasında korvet ve SİHA’lar için üretim ve teknoloji paylaşımı alanında iş birliği adımlarına bir yenisi daha eklendi. Söz konusu anlaşmalar, Türkiye Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir başkanlığındaki heyetin, Ukrayna’ya ziyareti kapsamında dün imzalandı.

UKRAYNA VE TÜRKİYE ARASINDA SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI

Ukrayna Savunma Bakanlığından konu ile ilgili 14 Aralık’ta yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran bu projeler ile öncelikle Karadeniz-Azak Denizi bölgesinde güvenliği artırmak için Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Taran, bunların, Ukrayna ve Türk hükümetleri arasında kısa süre önce imzalanan anlaşma kapsamındaki ilk somut anlaşmalar olduğunu ifade ederken, Türkiye Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Türkiye ve Ukrayna’nın savunma alanında pek çok iş birliği alanı olduğunu vurgulayarak, anlaşmalardan pratik etkileşime hızlı geçişin iki taraf için faydalı sonuç vereceğini kaydetti.

Taraflar, Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanındaki işbirliğinin stratejik nitelikte olduğunun altını çizdi.
Açıklamada ayrıca Ukrayna Savunma Bakanlığının ilk kez savunma alanında doğrudan yabancı ekonomik anlaşmalar imzaladığı belirtildi.

Ekim ayında Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’ın Türkiye ziyareti esnasında, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ile Türkiye Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir arasında savunma sanayi projeleri kapsamında iyi niyet beyanı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran arasında Askeri Çerçeve Anlaşması imzalanmıştı.