Ukrayna’dan tahliyeler devam ediyor: 209 Kırım Tatarı daha Türkiye’ye getirildi

Güncel
qha muhabir
03 Mart 2022, 12:37
qha muhabir
03 Mart 2022, 12:37

Ukrayna’dan Türkiye’ye tahliyeler devam ediyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığının düzenlediği tahliye planlamalarıyla 209 Kırım Tatarı daha Türkiye’ye giriş yaptı. Bu sabah Türkiye’ye giriş yapan grup, Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısı’na geldi. Tahliye edilen Kırım Tatarlarının işlemleri yapıldıktan sonra misafirhanelere yerleştirildi.

Rusya’nın 24 Şubat sabahı Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle can güvenlikleri tehlikede olan Ukrayna’daki Kırım Tatarlarının, Türkiye Dışişleri Bakanlığının başlattığı tahliye organizasyonu ile Ukrayna’dan tahliyeleri devam ediyor. Bakanlığın düzenlediği tahliyelerle bugün Ukrayna’dan 209 kişilik üçüncü kez Kırım Tatarlarından oluşan bir grup geldi.

Tahliye edilen 98’i çocuk 209 Kırım Tatarı, Kırklareli Dereköy Sınırından Türkiye’ye giriş yaptılar. Tahliye edilen grubu, Kırklareli Vali Yardımcısı Mehmet Faruk Saygın, İl Göç İdaresi Müdürü Ahmet Temelci, AFAD Müdürü Salih Erden, Dereköy Gümrük Müdürü Kemal Emiroğlu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Faruk Uysal karşıladı.

Görevliler tarafından otobüslerden inen vatandaşlara karanfil, çocuklara oyuncak hediye edildi. Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yolculuk sırasında rahatsızlanan bazı çocuklara müdahalede bulundu. İşlemleri yapılan Kırım Tatarları Kırıklareli Valiliğince misafirhanelere yerleştirildi.

Ukrayna’dan tahliye edilen Kırım Tatarları, Türkiye’ye teşekkür etti.