Ukrayna'daki savaş esiri Rus askerler: Kandırıldık!

Güvenlik
qha muhabir
27 Haziran 2022, 21:14
qha muhabir
27 Haziran 2022, 21:14

Rusya’nın, Ukrayna’daki işgal saldırıları sürerken, Rus yalanları ve kara propagandaları açığa çıkıyor. Ukrayna’daki hapishanede kalan savaş esiri Rus askerler, kandırıldıklarını dile getiriyor. Hapishanedeki Rus askerler, Rus ordusuna hizmet etmek istemediklerini kaydetti. Rus asker Dmitri, “Nereye gittiğimiz söylenmedi. Ukrayna topraklarına girdiğimizde tabelalarla bayrakları görünce nereye geldiğimizi anladık. Komutanıma burada ne işimizin olduğunu sordum o da gereksiz sorular sormamam gerektiğini söyledi” ifadelerine yer verdi.

Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik açtığı savaşı sürdürüyor. İşgalci Rus birliklerinin binlerce sivili hedef aldığı savaş suçları dünyada yankı uyandırıyor. Savaşın 4’üncü ayında yakalanan veya teslim olan Rus askerleri, sözde “özel askeri operasyon” adı altında Ukrayna’ya geldiklerini ve istemeden savaştıklarını söylüyor.

Deutsche Welle (DW) basın servisi, Ukrayna’da cezaevinde kalan savaş esiri 4 Rus askeri ile savaşı dair konuşmak üzere görüştü. Rus esirlerin diğer tutuklulardan farklı bir bölgede  “güvenlikleri için” tutulduğunu kaydeden DW, farklı yaş gruplarından oluşan 7 kişinin bir hücrede kaldığını belirtti.

RUS ASKER: KANDIRILDIK!

Rus esirleri, her hafta Birleşmiş Milletler (BM) ve Kızıl Haç’tan bir görevliyle görüştüklerini dile getirdi. Rusya’nın Viborg kentinden geldiğini belirten Rus asker Roman, “Açıkçası kandırıldık. İlk başta bunun insani bir şeyle ilgili olduğu söylendi. Ancak ardından hemen cepheye gönderildim” açıklamasında bulundu. Ukrayna’nın Harkiv kentinde yaralanan Roman, Ukrayna ordusunun sağlık hizmeti sunduğunu kaydetti.

“RUS ORDUSU YAĞMACI VE KATİL”

Savaş suçu işleyen bir diğer Rus asker Artyom ise sözde özel askeri operasyona bilinçli olarak katıldığını Zaporijjya’da Azov Taburu tarafından esir alındığını söyledi. Artyom, Ukrayna’da kendisine yemek ve sigara verildiğini ifade ederek, “Hiç faşist görmedim” dedi. Rus asker, neden savaşa katıldığı yönündeki sorusuna, “Televizyonda iyi bir neden için savaştığımız söyleniyor ancak gerçekte durum böyle değil. Ancak bunu burada anlayabildim” ifadelerini kullandı. Artyom, Rus ordusunu “yağmacı ve katil” olarak nitelendirdi.

Cezaevini gezen gazeteciler, Rus askerlerinin 3 öğün yemek yediğini, sıkışık ama temiz bir ortamda kaldığını ve dışarda dolaşmalarına izin verildiğini belirtti. Rus askerlerinin odasında bulunan ortak masada, plastik çatal, tabak, bardak ve kitapların olduğu aktarıldı.

ESİR RUS ASKER DMİTRİ: NEREYE GİTTİĞİMİZ BİLE SÖYLENMEDİ

Rus asker Dmitri ise 24 Şubat’ta Rusya’nın Belgorod kentinden nereye gittiğini bilmeden yola çıktığını söyledi. Dmitri, “Nereye gittiğimiz söylenmedi. Ukrayna topraklarına girdiğimizde tabelalarla bayrakları görünce nereye geldiğimizi anladık. Komutanıma burada ne işimizin olduğunu sordum o da gereksiz sorular sormamam gerektiğini söyledi” dedi. Rus asker, Ukrayna’nın Çernigiv kenti yakınlarında 27 Şubat günü Ukrayna ordusuna teslim olduğunu söyledi. 20 yaşındaki Rus asker Dmitri, evine dönmek istediğini ve Rus ordusuna bir daha hizmet etmeyeceğini vurguladı.

RUSYA MEDYADA KARA PROPAGANDA YAPIYOR!

Rusya’nın Karelya bölgesinden gelen bir diğer Rus asker Oleg ise “Ukrayna’ya gidip yardım edeceğimize, orada kendi insanlarına eziyet edip öldüren milliyetçiler olduğuna dair televizyonda çıkan haberlere inandık. Ancak köye gittiğimizde buradaki insanlar, ‘Gidin buradan! Burada işiniz yok!’ dediler, burada hiç milliyetçi görmedik” dedi. Rus asker Oleg’in Mart ayındaki sözleşmesinin yenilenmesinin ardından eğitim ve cepheye gönderilmeme sözü verildiğini ancak 3 gün sonra sivillerin yaşadığı Harkiv bölgesini kuşatma emri verildiğini ifade etti. Rusya’ya dönmeye çalışan ancak başaramayan Oleg, kısa süre sonra Ukrayna ordusu tarafından esir alındığını belirtti.

Yalan makinasına bağlanan 23 yaşındaki Rus asker Vadim Şişimarin, Sumı bölgesinde bir sivili vurarak savaş suçu işlediğini itiraf etti.

UKRAYNA, ESİR RUS ASKERLERİNE İNSAN HAKLARI ÇERÇEVESİNDEN BAKIYOR

Ukrayna Adalet Bakanlığının aktardığına göre, savaş esirinin ihtiyaçları için 3 bin Ukrayna Grivnası (yaklaşık 95 euro) gerekiyor. Adalet Bakan Yardımcısı Olena Vısozka, Cenevre Sözleşmesi’ne göre, harcamaların haklı olduğunu dile getirdi.

Adalet Bakan Yardımcısı Olena Vysozka, DW’ye yaptığı açıklamada savaş esirlerinin gözaltı koşullarının Cenevre Sözleşmesine uygun olması gerektiği için harcamaların haklı olduğunu söyledi. Ayrıca Rus tutukluların, Ruslar tarafından ele geçirilen Ukraynalılarla değiş tokuş yapılabilmesi için sağlıklı ve iyi durumda olmaları gerektiğini söyledi.

BM’DEN RUSYA’YA ESİR UKRAYNALI ASKERLERE İNSANCIL MUAMELE GÖSTERME ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletlerin (BM) Ukrayna’daki İnsan Hakları Bürosu Temsilcisi Matilda Bogner, Rus askerlerince esir alınan Ukraynalı askerlerin yakalandıktan sonra işkence gördüğünü aktardı. Bogner, “Yiyecek ve hijyen eksikliği var ve gardiyanların muamelesi ağır” dedi. BM, işgalci Rusya’ya savaş esirlerine insanca davranma ve işkence ile kötü vakalara son verme çağrısında bulunuyor.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.