Ukrayna'da istediği gibi başarılı olmayan Rusya'nın Çin'den yardım istediği iddia edildi

Güncel
Anife Bilal
14 Mart 2022, 16:41
Anife Bilal
14 Mart 2022, 16:41

Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişiminde karşılaştığı direniş sayesinde beklediği gibi ilerleyemeyen Rusya’nın, Çin’den yardım istediği bildirildi. Financial Times, New York Times ve CNN haber ajansları hazırladıkları haberlerde, Rusya’nın Çin’den silah ve askeri mühimmat talep ettiğini iddia etti. Çin Dışişleri Bakanlığı ise söz konusu iddiaları yalanladı.

Haber ajanslarının hazırladığı haberlere göre, 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya aralıksız saldıran ve büyük kayıp veren Rusya, Çin’den askeri ve ekonomik yardım istedi. Financial Times’a konuşan adı açıklanmayan ABD’li yetkililer, Rusya’nın Çin’den işgalin başından beri askeri malzeme istediğini aktardı. Ne tür malzemelerin istendiği konusunda ayrıntı vermeyen Amerikalı yetkililer, Rusya’nın Çin’den yaptırımların etkisinin üstesinden gelmek için ekonomik yardım talebinde bulunduğunu eda yazdı. 

ÇİN İDDİALARI YALANLADI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş ve Batı yaptırımlarıyla bağlantılı olarak Rusya’dan askeri ve ekonomik yardım talebi aldığı konusundaki iddiaları yalanladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bugün düzenlenen basın konferansında yaptığı açıklamada ilgili haberleri “dezenformasyon” olarak nitelendirdi.

ABD’DEN ÇİN’E ÜSTÜ KAPALI UYARI

ABD ve Çin’den üst düzey heyetlerin bugün İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya gelmesi bekleniyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan görüşme öncesi üstü kapalı bir şekilde Çin’e uyarıda bulundu. Sullivan, “Çin’in ya da herhangi birinin Rusya’nın zararlarını ve kayıplarını telafi etmeye çalışmasının önüne geçeceğiz. Bunun bütün detaylarını kamuoyu ile paylaşmayacağım fakat Çin ile özel bir görüşme gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

ÇİN ARADA KALDI

Çin, Rusya-Ukrayna savaşında en çok arada kalan ülkelerden biri. Çin bir taraftan en büyük ticaret ortakları ABD ve Avrupa Birliği’ni karşısına almak istemiyor diğer yandan da en yakın müttefiki olan Rusya’yı da öfkelendirecek bir hamle yapmaktan çekiniyor.

“Rusya, Çin’den yardım istedi” iddialarını yalanlayan Çin’in, Washington Büyükelçiliği Sözcüsü Liu Pengyu,”Çin, Ukrayna’da yaşanan durumdan dolayı çok endişeli ve üzgün. Olayın kısa bir süre içinde çözülerek barışın geri gelmesini umuyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇİN VE RUSYA ORTAKLIĞININ SINIRI YOK”

Öte yandan Ukrayna-Rusya savaşında tarafsız bir noktada kendini konumlandırmaya çalışan Çin lideri Şi Cinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Pekin-Moskova ortaklığına ilişkin, “Ortaklığımızın sınırı yok” açıklamasını yapmıştı.