Ukrayna'da işgalci Rusya'nın saldırılarıyla 215 çocuk yaşamını yitirdi!

Güncel
Anife Bilal
25 Nisan 2022, 10:33
Anife Bilal
25 Nisan 2022, 10:33

Ukrayna’da işgalci Rus ordusunun saldırılarında çocuklar ölmeye devam ediyor. Rus işgalcilerin 2 aydır devam ettirdiği saldırılarında, Ukrayna’da toplamda 215 çocuk hayatını kaybetti.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Ukrayna Başsavcılığı, bugün yaptığı açıklamada, Rus saldırılarında 215 çocuğun hayatını kaybettiğini ve en az 391 çocuğun yaralandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğu ifade edilerek, nihai sayının henüz belirlenemeyeceği dile getirildi.

UKRAYNA’DA 102 OKUL TAMAMEN YIKILDI

Ayrıca, açıklamada Rus ordusunun saldırılarında bin 500 okulun hasar gördüğü ve bunlardan 102’sinin tamamen yıkıldığı aktarıldı.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Bununla birlikte Rus ordusu, işgal altına aldığı bölgelerden yetim çocuklar ile Rus saldırıları sonucu anne babasız kalan çocuklar da dahil olmak üzere binlerce çocuk ve yetişkini yasadışı yollarla ve zorla Rusya’ya tahliye ediyor.

RUSYA DEVLET DÜZEYİNDE İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPIYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgalcilerin bu tür eylemlerinin adam kaçırma (kidnapping) olarak nitelendirilebileceğini belirterek, “Aslında, uluslararası insancıl hukuku ve temel insanlık standartlarını ihlal eden Rusya, devlet düzeyinde çocuk kaçakçılığı yapıyor ve Ukrayna ulusunun geleceğinin yok edilmesi için uğraşıyor…” ifadelerine yer verdi.