Ukrayna'da göstericiler, aşırı sağcı aktivist Sergiy Sternenko'nun tutuklanmasını protesto etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mart 2021, 12:56
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mart 2021, 12:56

Ukrayna’da göstericiler, aşırı sağcı aktivist Sergiy Sternenko’nun tutuklanmasını protesto etti. Protestocular başkent Kıyiv’deki devlet başkanlığı ofisinin önünde toplanarak ofisin camlarını kırdı, polis müdahale etmekte zorlandı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de göstericiler, eski bir milletvekilini kaçırmakla suçlanan ve mahkeme tarafından 7 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağcı aktivisit Sergiy Sternenko’nun tutuklanmasına protesto ederek serbest bırakılmasını istedi. Cumartesi akşamı Cumhurbaşkanlığı Ofisi yakınlarında aktivist Sergiy Sternenko’yu desteklemek için düzenlenen eylemde binlerce gösterici, devlet başkanlığı ofisin duvarlarını boyadı, ellerindeki havai fişekleri, ses bombalarını polise fırlattı, ofisin girişindeki tabelayı ateşe vermeye çalıştı. Katılımcılar, Sternenko, Antonenko ve diğer siyasi mahkumların serbest bırakılmasını talep ederek havai fişek yakarak fırlattı. Cumhurbaşkanlığı binasına yaklaşık 100 havai fişek atıldı ve havai fişekler ateşlendi. Protestocular ayrıca tabelayı ateşe vermeye çalıştı ve Cumhurbaşkanlığının kapısını kırdılar ve içeriye ateş attılar.

Polis, binanın çevresindeki göstericilere müdahale etmekte zorlandı.

PROTESTOCULAR CEZALANDIRILDI

Kıyiv Polis İletişim Departmanından edinilen bilgiye göre dün Cumhurbaşkanlığı Ofisi yakınlarında düzenlenen mitingin saldırgan katılımcılarından biri polis tarafından gözaltına aldı ve holiganlık nedeniyle ceza davası açıldı.
Söz konusu şahsın Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 208. maddesine göre tutuklandığı kaydedildi.