Ukrayna'da esir düşen Rus askeri: Ordumuz bizi terk etti, arkadaşlarım nerede vurulduysa cesetleri orada kaldı

Güncel
Manas
29 Mart 2022, 02:02
Manas
29 Mart 2022, 02:02

Ukrayna ordusu, işgalci Rus askerlerini esir almaya devam ediyor. Ukrayna Güvenlik Servisi, esir alınan Rus askerinin sorgulandığı bir videoyu paylaştı. Rus askerin, “Ordumuz bizi terk etti. Arkadaşlarım nerede vurulduysa cesetleri orada kaldı.” dediği görüldü.

Ukrayna ordusu, 28 Mart 2022 tarihinde yine bir Rus askerini esir aldı. Ukrayna Güvenlik Servisinin paylaştığı videoda Rus askerin sorgulandığı görüldü. 24 Şubat’ta işgal altındaki Kırım’dan Ukrayna’ya getirilen Rus asker, Ukrayna’da savaşmayı reddeden askerlere Rusya tarafından 13 yıl hapis cezası verileceğini söyledi. Öte yandan esir asker, “Rus komutanlarının Ukrayna’da savaş olmadığını” söylediğini anlattı.

Yakalanan Rus ordusu, biriminin ön cephede olmamasına rağmen Ukraynalı askerler tarafından yenildiğini söyledi.

ESİR RUS ASKER: ARKADAŞLARIM NEREDE VURULDUYSA CESEDİ ORADA KALDI

Esir asker, işgalci Rus ordusunun, Ukrayna ordusu karşısında yenildiğini dile getirerek, “30 askerdik ve geriye sadece 9 kişi hayatta kaldık.” ifadesini kullandı. Ayrıca esir asker, “Ordumuz, bizi terk etti. Düzenli bir ordu olsaydı, bizi çıkarırlardı. Asker arkadaşlarım nerede vurulduysa cesetleri orada kalıyordu.” dedi.

UKRAYNA GÜVENLİK SERVİSİ: HİÇ BİR İŞGALCİ CEZASIZ KALMAYACAK

Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından sorgulanan işgalci esir asker, esir düşen tüm askerler gibi, kimseyi öldürmediğini ve makineli tüfek kullanmayı hiç bilmediğini iddia etti. Ancak Ukrayna Güvenlik Servisi, “Sözlerinin ne kadar doğru olduğu ve devletimize ne derece zarar verdiği ile ilgili istihbaratımız tarafından tespit edilecek. Hiçbir saldırgan cezasız kalmayacak!” ifadesine yer verdi.