Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı: Rus güçleri ülkemizi terk etmeden barış süreci başlatılamaz

Güncel
qha muhabir
23 Mayıs 2022, 13:52
qha muhabir
23 Mayıs 2022, 13:52

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Ukrayna’nın Rusya ile ülke topraklarından taviz verecek herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, 21 Mayıs 2022 tarihinde cumhurbaşkanlığı ofisinde gazetecilere verdiği demeçte, Rus güçlerinin ülkeyi terk etmesi gerektiğinin altını çizerek Ukrayna’nın ülke topraklarından taviz verecek herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini vurguladı. “Savaş (herhangi bir tavizden sonra) durmayacak. Sadece bir süreliğine duraklatılacak” diyen Podolyak, taviz vermenin Ukrayna’ya geri dönüşünün olumsuz olacağını çünkü Rusya’nın çatışmalarda herhangi bir ara verilmesinden sonra daha sert karşılık vereceğini söyledi.

“RUSYA YARI YOLDA BIRAKILAMAZ ÇÜNKÜ…”

Podolyak ayrıca “Rusya yarı yolda bırakılamaz çünkü intikamcı bir ruh hali geliştirecek ve daha da acımasız olacaklar” dedi. Rus güçlerinin, Ukrayna’nın güney ve doğusunda işgal ettiği topraklarda kalmasını sağlayacak acil ateşkes çağrılarını reddeden Podolyak, Rus güçlerinin ülkeyi terk etmesi gerektiğini ve ancak ondan sonra barış sürecinin yeniden başlamasının mümkün olacağını söyledi.

YERMAK: UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TAMAMEN SAĞLANMALI

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak da Podolyak’ın sözlerini yineledi ve 22 Mayıs 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Savaş, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin tamamen sağlanmasıyla sona ermeli” ifadelerini kullandı.