Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, Brüksel'deki savunma zirvesi öncesi, ağır silah güç dengesinin sağlanması için çağrıda bulundu

Güncel
qha muhabir
13 Haziran 2022, 15:39
qha muhabir
13 Haziran 2022, 15:39

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Brüksel’de yapılacak savunma bakanları zirvesi öncesinde Ukrayna’ya savaş açan ve saldırmaya devam eden Rusya ile ağır silah bakımdan güçlerin dengelenmesi için çağrıda bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, 13 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, savaşı sona erdirmek için ağır silah bakımdan güçlerin dengelenmesine ihtiyaçları olduğunu, 15 Haziran’da Brüksel’de toplanacak savunma bakanları toplantısından bu konu hakkında karar çıkmasını beklediğini dile getirdi.

Açık söylemek gerekirse, savaşı bitirmek için ağır silah paritesine (güçlerininin dengelenmesine) ihtiyacımız var” ifadesini kullanan Podolyak, Ukrayna’nın bin adet 155 mm kalibreli obüs, 300 çoklu fırlatma roket sistemi; 500 tank; 2 bin zırhlı araç ve bin İHA’ya ihtiyacı olduğunu belirtti.

15 Haziran’da Brüksel’de Savunma Bakanları Temas Grubu toplanacağını belirten Podolyak, toplantıdan konuyla ilgili bir karar beklediklerini vurguladı.

TOPLANTIYA NATO EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

NATO Çarşamba günü, Ukrayna savunma bakanının yanı sıra İsveç, Finlandiya, Gürcistan ile Avrupa Birliğinden müttefik bakanların ve yetkililerin katılacağı Brüksel’deki toplantıya ev sahipliği yapacak.