Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna'nın yeniden inşası tüm medeni ülkelerin ortak görevidir

Güncel
Ömer Kaya
04 Temmuz 2022, 22:40
Ömer Kaya
04 Temmuz 2022, 22:40

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün İsviçre’de düzenlenen Ukrayna Kalkınma Konferansı’nda açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın yeniden inşası sürecine değinen Zelenskıy, “Ukrayna’nın yeniden inşası yerel bir proje değil. Bu bir ulusun projesi değil, tüm demokratik dünyanın, medeni olduğunu söyleyebilen tüm ülkelerin ortak görevidir” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki işgal girişimi ve saldırıları dördüncü ayı geride bıraktı. Ülkede birçok bölge Rus saldırıları nedeniyle tahrip edildi. Bugün İsviçre’nin Lugano kentinde düzenlenen “Ukrayna Kalkınma Konferansı” kapsamında çevrimiçi açıklamalarda bulunan Zelenskıy, ülkenin yeniden inşasının tüm ülkelerin ortak görevi olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ukrayna’nın yeniden inşası yerel bir proje değil. Bu bir ulusun projesi değil, tüm demokratik dünyanın, medeni olduğunu söyleyebilen tüm ülkelerin ortak görevidir” açıklamasını yaptı. Yaşam alanlarının yeniden inşası hakkında değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ülkeler, şirketler ve uzmanlar için özgürlüğün neden herhangi bir tiranlıktan daha güçlü olduğunu gösterme fırsatı” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan, aynı programda konuşan Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Ukrayna’nın yeniden inşası için 750 milyar dolara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Şmıgal, “Halihazırda 750 milyar dolar olarak tahmin edilen kurtarma planı için kim ödeme yapmalı? Kurtarmanın ana kaynağının Rusya ve Rus oligarklarının el konulan varlıkları olması gerektiğine inanıyoruz. Rus yetkililer, bu kanlı savaşı başlattı. Bu büyük yıkıma onlar neden oldular ve bundan sorumlu tutulmalılar. Rusya’nın dondurulan varlıkları, çeşitli tahminlere göre 300 milyar dolar ile 500 milyar dolar arasında değişiyor” dedi.

Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna’nın altyapısında meydana gelen zararın 100 milyar dolardan fazla olduğunu aktaran Ukrayna Başbakanı, “Bin 200’den fazla eğitim kurumu, 200’den fazla hastane, binlerce kilometre gaz boru hattı, su ve elektrik şebekesi, yollar ve demiryolları yıkıldı veya hasar gördü” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.