Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Bir hafta içinde Rusya neredeyse 9 bin askerini kaybetti

Güncel
Anife Bilal
03 Mart 2022, 09:38
Anife Bilal
03 Mart 2022, 09:38

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta bir hafta içinde neredeyse 9 bin askerini kaybettiğini bildirdi. Zelenskıy, “Topraklarımızın, askerlerin cesetleriyle örtünmesini istemiyoruz. Ordunuzla birlikte Ukrayna’dan gidin!” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yeni bir video mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy yaptığı açıklamada, “Ordumuz düşmanı yok etmek için elinden geleni yapıyor. Bir hafta içinde yaklaşık 9 bin ölü.” diye kaydetti.

Mıkolayiv yönünde Rus işgalcilerin onlarca helikopterle yaralı ve ölü askerleri topladığını belirten Cumhurbaşkanı, “19, 20 yaşındalar (Rus askerleri). Hayatlarında ne gördüler, bu savaş, bu işgal  dışında?” ifadelerini kullandı.

“KOMUTANLARINIZA ÖLMEK İSTEMEDİĞİNİZİ SÖYLEYİN!”

Rusya’nın kendi askerlerinin cesetlerini toplamadığına dikkat çeken Zelenskıy, “Ukrayna, topraklarının askerlerin cesetleri ile örtünmesini istemiyor. Tüm ordunuzla birlikte buradan gidin! Komutanlarınıza yaşamak istediğinizi, ölmek istemediğinizi söyleyin. En kısa zamanda savaşı durdurmak ve barışı sağlamak gerekiyor.” dedi.