Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'den Rusya'nın saldırı açıklamasına yanıt

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Kasım 2021, 01:16
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Kasım 2021, 01:16

Rusya’nın saldırı tehdidi içeren açıklamasına Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’den yanıt gecikmedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın tehditvari açıklamalarına yönelik olarak, “Ortada bugün yarın savaş olacağına dair bir tehdit var ve biz bunu tartışmaya tamamen hazırız” şeklinde konuştu.

Tatbikatlar ve karşılıklı sert açıklamalarla Rusya ile Ukrayna arasında tansiyon yükselmeye devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınak günlerdir olası bir savaş tehdidi olarak AB ve ABD’nin gündeminde yer almaya devam ediyor.

RUSYA’DAN SALDIRI AÇIKLAMASI

Kremlin danışmanı Fyodor Lukyanov, 25 Kasım’da NATO’nun Ukrayna’nın ittifaka katılmasına asla izin verilmeyeceğine dair kesin garanti vermediği takdirde Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağını açıklamıştı.

ZELENSKIY: SAVAŞ ÇIKABİLECEĞİNE DAİR BİR TEHDİT VAR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 26 Kasım’da düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, Ukrayna’nın, tırmanan gerilimle baş edebileceğini vurguladı. Söz konusu saldırı ihtimaline dair Zelenskıy, “Ortada bugün yarın savaş olacağına dair bir tehdit var ve biz bunu tartışmaya tamamen hazırız” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, Rusya’nın, Ocak-Şubat aylarında Ukrayna’ya saldırmaya hazırlandığını söylemişti. Rusya Federasyonunun 92 binden fazla askeri, Ukrayna sınırına yoğunlaştırdığı biliniyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesiyle tırmandı. Rusya’nın desteklediği ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında Donetsk ve Luhansk bölgelerinde çıkan çatışmalarda bugüne kadar 14 binden fazla Ukraynalı hayatını kaybetti.