Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'den, NATO'nun kararına sert tepki

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mart 2022, 09:47
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mart 2022, 09:47

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, NATO’nun Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmeme kararına sert tepki gösterdi. Zelenskıy, NATO’nun Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmeyi reddederken şehirlerin bombalanmasına yeşil ışık yaktığını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün düzenlenen NATO zirvesini, “zayıf ve kafaları karıştıran bir zirve” olarak değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, herkesin Avrupa için özgürlük mücadelesini bir numaralı hedef olarak görmediğinin açık olduğu bir zirve gerçekleştirildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“NATO ülkelerinin tüm istihbarat teşkilatları düşmanın planlarını, Rusya’nın taarruza devam etmek istediğini çok iyi biliyor. Dokuz gündür acımasız bir savaş görüyoruz; şehirlerimizi yok ediyorlar, insanlarımızı, çocuklarımızı bombalıyorlar. Yeni saldırılar ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilerek NATO kasıtlı olarak Ukrayna üzerindeki gökyüzünü uçuşa kapatmamaya karar verdi.

İttifakın bugün yapabildiği tek şey, Ukrayna için tedarik sisteminden 50 ton dizel yakıt göndermekti. (Yakıt) Muhtemelen Budapeşte Memorandumu’nu yakıp daha iyi yanmasını sağlamamız için ama o (memorandum), bizim için zaten Rus birliklerinin ateşinde yandı.”

ZELENSKIY: NATO, UKRAYNA’NIN BOMBALANMASI İÇİN YEŞİL IŞIK YAKTI

Zelenskıy, “NATO bugün uçuşa yasak bölge oluşturmayı reddederek Ukrayna şehirlerinin ve köylerinin daha fazla bombalanması için yeşil ışık yaktı.” dedi.

“NATO ülkelerinin, güya Ukrayna üzerindeki gökyüzünü uçuşa kapatmakla Rusya’nın NATO’ya karşı doğrudan saldırganlığını kışkırtacağı yönünde bir masal oluşturduklarına inanıyoruz.” diyen Zelenskıy, şu ifadeleri kullandı:

“Bu, kendi kendine hipnoz. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölüyor.”