Ukrayna Başsavcısı Venediktova: Rus savaş suçlarıyla ilgili 5 bin 800 vakayı araştırıyoruz

Güncel
qha muhabir
12 Nisan 2022, 16:16
qha muhabir
12 Nisan 2022, 16:16

Ukrayna başsavcısı İrına Venediktova, başsavcılık ofisinin, 5 bin 800 Rus savaş suçu vakasını araştırdığını, 500’den fazla şüphelinin tespit edildiğini söyledi.

Ukrayna başsavcısı İrına Venediktova, 11 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, ofisinin her gün gittikçe daha yoğun çalışarak 5 bin 800 Rus savaş suçu vakasını araştırdığını söyledi. Derinleşen soruşturmalar sonucunda, bu savaşı isteyen, savaşı başlatan ve savaşı sürdüren Rus politikacılar, askeri personel ve propaganda ajanları da dahil olmak üzere 500’den fazla şüphelinin tespit edildiğini ifade eden İrına Venediktova, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin rolünü de belirterek, “Bu savaş suçlularını Ukrayna’nın adını taşıyan Ukrayna mahkemelerimizde yargılamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

İrına Venediktova “Ukrayna’daki şok edici vahşetler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı savaş suçu suçlamalarını sürdürme çağrılarını güçlendiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hala toplu mezarlardan cesetlerin çıkarılmaya devam ettiğini ve Buça’yı çok kez ziyaret ettiğini söyleyen Venediktova, “Bu sadece savaş suçları değil, insanlığa karşı işlenen suçlardır” şeklinde konuştu.