Türkiye'den yeni NAVTEX ilanı!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2020, 22:03
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2020, 22:03

Türkiye Cumhuriyeti, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi için 10 Ekim 2020’den 9 Kasım 2020’ye kadar NAVTEX ilanı kararı aldı.

Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarına devam eden Türkiye, 10 Ekim 2020’den 9 Kasım 2020’ye kadar yeni bir NAVTEX kararı alarak Barbaros Hayreddin Paşa isimli sismik geminin faaliyete geçeceğini duyurdu.

Barbaros Hayreddin Paşa’nın, “Tanux-1” ve “Apollo Moon” isimli gemilerle eşzamanlı olarak Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs açıklarında sismik faaliyet yürüteceği öğrenildi.

YUNANİSTAN’DAN 29 EKİM’DE NAVTEX PROVOKASYONU!

Hatırlanacağı üzere, dün Yunanistan, NATO Karargahı’nda yapılması planlanan toplantı öncesinde 8 Ekim 2020’de NAVTEX kararı almıştı. Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı provokasyonlara devam eden Atina yönetimi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kapsayacak şekilde Ege Denizi’nde atış eğitimleri yapacağını duyurdu. Türkiye de mütekabiliyet esasıyla 28 Ekim 2020’de atış eğitimleri için NAVTEX ilan ettiğini açıkladı.

NAVTEX NEDİR?
İngilizce tanımlamasıyla “Navigational Text Messages” ifadesinin kısa hali olan Navtex, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru anlamına geliyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor. Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.