Türkiye'den, NATO Defender Europe 2021 tatbikatına önemli katkı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 15:55
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 15:55

Türkiye’nin, NATO Steadfast Defender 2021 Tatbikatı’na önemli sayıda katılımla katkı sağlayacağı açıklandı. Türk askerinin, 26 ülkeden 30 binin üzerinde personelin katıldığı Defender Europe 2021 tatbikatında görev almak üzere yarın Romanya’ya gideceği bildirildi.

Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 20’den fazla NATO Müttefiki ve ortağını bir araya getirerek bu ay başlayan ABD Avrupa Ordusu Komutanlığı emir komutasındaki NATO Defender Europe 2021 tatbikatı sürüyor. Bünyesinde 4 farklı ana tatbikatı barındıran tatbikata, 26 ülkeden 30 binin üzerinde personelin katılacağı öğrenildi. Tatbikatla ortak savunma anlayışı çerçevesinde, Karadeniz ve Balkanlar bölgesinde meydana gelebilecek düşmanca faaliyetler ve bir saldırıya yönelik olarak ABD ordusunun büyük çaplı muharip bir kuvveti süratli şekilde yığınaklama kabiliyetinin gösterilmesi amaçlandığı kaydedildi.

TÜRKİYE’DEN NATO TATBİKATINA ÖNEMLİ KATKI: 1356 PERSONEL KATILACAK

TRT Haber’de bugün yer alan habere göre Türkiye, tatbikata 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile NATO Mukabele Kuvveti Kara Unsur Komutanlığı rolünü üstlenen çok uluslu NATO Kolordusu 3’üncü Kolordu (HRF) Komutanlığı (NRDC-TUR) ve Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti Kara Tugayı rolünü üstlenen 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birlikleri ile katılım sağlayacak.
Tatbikata katılacak toplam 1356 personel, 214 askeri araç, 39 römork ve 128 konteyner, kara veya hava yolu ile yarından itibaren Romanya’ya gidecek.

UKRAYNA, MACARİSTAN VE KUZEY MAKEDONYA DA YER ALACAK

Ayrıca, 15 NATO üyesi ülkenin yer alacağı tatbikatın bu safhasında Ukrayna, Macaristan, Kuzey Makedonya, Moldova, Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, Almanya, Yunanistan, İtalya, Romanya, İspanya ve İngiltere yer alacak.

Tatbikatın üstünlüğün ele alınmasını kapsayan üçüncü safhası ise plan çerçevesinde NATO Antlaşması’nın 5’inci maddesinin yürürlüğe sokulmasıyla başlayacak.

Kolektif güvenlik kapsamında ABD 5’inci Kolordusu ve NATO Güneydoğu Çok Uluslu Kolordusu, saldırgan ülke birliklerine karşı taarruzi harekatı başlatacak.

Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı olarak yapılacak bu safhada Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, İtalya, İspanya, Romanya, Slovenya ve İngiltere görev alacak.