Türkiye'den Ermenistan'a yalanlama: F-16 iddiası doğru değil!

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
29 Eylül 2020, 18:49
Ömer Cihad Kaya
29 Eylül 2020, 18:49

Ermenistan Savunma Bakanlığının, Türk F-16 savaş uçağının Ermenistan’a ait savaş uçağını vurduğunu iddiasına jet hızıyla yalanlama geldi. Ermenistan’ın dezenformasyon kokan açıklamalarına, Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı Fahrettin Altun tepki gösterdi.

Türk F-16’larının Ermenistan’ın uçağını düşürdüğü iddiasına İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan yalanlama geldi.

ALTUN: ERMENİSTAN, BİR AN ÖNCE İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLSİN

Konuya ilişkin 29 Eylül 2020 tarihinde açıklamada bulunan Fahrettin Altun, Ermenistan’a ait Su-25 savaş uçağının Türkiye’ye ait F-16 tarafından düşürüldüğü iddiasına ilişkin, “Ermenistan böyle ucuz propaganda oyunlarına başvuracağına, bir an önce işgal ettiği topraklardan çekilsin” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN’DAN TÜRK F-16’SININ ERMENİ UÇAĞINI VURDUĞU İDDİASI!

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Stephanyan, bugün basına verdiği demeçte, uçağın Ermenistan topraklarında düşürüldüğünü ve pilotun öldüğünü iddia etmişti.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.