Türkiye, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın bir yıl daha açık kalmasına yönelik BM kararını memnuniyetle karşıladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Temmuz 2021, 14:06
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Temmuz 2021, 14:06

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’ye sınır ötesi yardımlar için Cilvegözü Sınır Kapısı’nın açık tutulmasının bir yıl daha uzatılmasına karar verdi. Türkiye, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın bir yıl daha açık kalmasına ilişkin BM kararını memnuniyetle karşıladı.

Suriye’nin kuzeybatısındaki yaklaşık 5 milyon kişiye ulaşan ve hayati önem taşıyan uluslararası insani yardım malzemelerinin gönderildiği tek sınır kapısı Cilvegözü, Rusya’nın engellemesi durumunda bugünden itibaren kapanma riskiyle karşı karşıya idi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’ye sınır ötesi yardımlar için Cilvegözü Sınır Kapısı’nın açık tutulmasının bir yıl daha uzatılmasına karar verdi. BMGK’de dün kapalı oturumda yapılan oylamada “Suriye’ye sınır ötesi yardım mekanizması” olarak nitelendirilen Cilvegözü Sınır Kapısı’nın bir yıl daha açık kalması oy birliği ile kabul edildi.

TÜRKİYE KARARDAN MEMNUN: BİR YIL DAHA UZATILDI

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Hatay’daki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın BM yardımları için yetkilendirilmesi kararının 12 ay boyunca uzatılmasını memnuniyetle karşılandığını açıkladı. Bakanlıktan dün yapılan yazılı açıklamada BMGK’nin 12 ay için aldığı kararın ilk 6 aydan sonra BM Genel Sekreteri’nin raporu temelinde ilave 6 ay olarak uygulanacağı aktarıldı.

Bakanlığın Cilvegözü Sınır Kapısı’nın önemine işaret edilen açıklamasında şu ifadelere dikkat çekildi:

“Söz konusu sınır kapımız üzerinden gönderilen BM yardımları Suriye’deki insani krize etkin mukabelenin devamı ve bölgesel istikrar ve güvenlik için elzemdir. Bu nedenle, Suriye halkının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ülkemiz üzerinden faaliyet gösteren sınır ötesi BM insani yardım mekanizmasının devam ettirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. BMGK’nin ve temel uluslararası aktörlerin bu konuda sergiledikleri yapıcı yaklaşımı ve uzlaşmacı tavrı başta siyasi süreç olmak üzere Suriye krizine kalıcı bir çözüm bulunması amacına matuf uluslararası çabalar bağlamında da ortaya koymalarını bekliyoruz.”

Türkiye, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın bir yıl daha açık kalmasına yönelik BM kararını memnuniyetle karşıladı

“TÜRKİYE, GÜÇLÜ DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK”

Diğer taraftan, açıklamada, “Türkiye, Suriye’deki insani krizle mücadeleye yönelik güçlü desteğini sürdürecek, ateşkesin idamesine ve siyasi sürecin ilerletilmesine aktif katkı yapmaya devam edecektir.” denildi.

CİLVEGÖZÜ, MİLYONLARCA KİŞİ İÇİN HAYATİ ÖNEM SAHİP TEK KAPI

Cilvegözü, 2020’ye kadar 4 olan açık sınır kapılarından bugün açık bulunan tek sınır kapısı olarak önem taşıyor. BM, Suriye’ye uluslararası yardımların yapılmasına imkan tanıyan BMGK kararlarının yetkilendirdiği mekanizmayla 2014’ten bu yana, özellikle Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de 5 milyon kişiye ulaşıyor. 2020’ye kadar gıda, ilaç, tıbbi ve hijyen malzemesi gibi uluslararası insani yardımlar, 2’si Türkiye’den olmak üzere 4 sınır kapısından gönderilirken; Rusya’nın vetosu ve itirazları üzerine sınır kapılarının sayısı önce 2’ye indirildi. Daha sonra ise Rusya, sadece Cilvegözü Sınır Kapısı’nın 1 yıl daha açık tutulmasına onay vermişti.