Türkiye, Balkan Ülkeleri Tatbikatı'na katılıyor

17 Eylül 2020, 22:58

Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler devam ederken Romanya’da Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı’nın başladığı öğrenildi.

Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı, 14 Eylül 2020’de başlarken, Türkiye de 12 personel ile tatbikata katılım gösteriyor. 25 Eylül 2020’ye kadar devam edecek olan tatbikata Yunanistan da katılıyor.

BALKAN ÜLKELERİ ÖZEL KUVVETLER TATBİKATI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bugün Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı Türkiye, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan Özel Kuvvet unsurlarının katılımıyla 14-25 Eylül 2020 tarihleri arasında Romanya’da icra edilmektedir.

Tatbikatın maksadı; Balkan ülkelerinin Özel Kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, birlikte harekât icra edebilme kabiliyetlerini geliştirmektir. Romanya Özel Kuvvetler Komutanlığı ev sahipliğinde icra edilmekte olan tatbikata Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından; 1 özel kuvvet timi, 1 karargâh personeli olmak üzere toplam 12 personel ile katılım sağlanmaktadır.”


Balkan ülkeleri
Türkiye
Yunanistan
Bunlara da bakın: