Türkiye, Azerbaycan'a Karabağ'da mayın temizliği destek veriyor

Güvenlik
Ömer Kaya
30 Temmuz 2022, 16:56
Ömer Kaya
30 Temmuz 2022, 16:56

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Azerbaycan’ın Karabağ’da düzenlediği mayın temizleme faaliyetleri için destek verdi. Bu kapsamda, 13 adet Mekanik Mayın Temizleme Aracı (MEMATT) Azerbaycan’a teslim edildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Azerbaycan’a 13 Mekanik Mayın Temizleme Aracı teslim etti. Bugün Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan Savunma Bakanlığı ve Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) arasında yapılan anlaşma çerçevesinde yerli ve milli üretim 13 MEMATT’ın Azerbaycan’a teslim edildiği ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyeti, söz konusu askeri araçları, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresindeki illerde, mayın arama ve temizleme faaliyetleri için tedarik ettiği ifade edildi.

MEMATT tipi askeri araçlar, 300 beygir motor gücüne, 5 kilometre uzaktan kumanda ile kontrol mesafesine sahip. Azerbaycan, bu araçları özellikle; Fuzuli, Cebrail, Ağdam, Kelbecer, Hocavend gibi kentler ve bu kentlerin çevresinde yaşamı normalleştirmek ve sivillerin güvenliği için kullanacak.