Türk heyet, NATO Karargahında İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği konusunu görüşüyor

Güncel
qha muhabir
20 Haziran 2022, 13:58
qha muhabir
20 Haziran 2022, 13:58

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet, İsveç ve Finlandiya’nın, NATO’ya üyelik başvurusuyla ilgili muhataplarıyla görüşmelere başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet, 20 Haziran 2022 tarihinde NATO Karargahı’nda, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği konusunu görüşmek üzerek muhatapları ile bir araya geldi. Görüşmelerde, İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK’nın, Suriye’deki uzantısı olan YPG konusunda somut adımlar atmasına yönelik Türkiye’nin beklentisi bir kez daha gündeme getirilecek.

Türkiye’nin beklentileriyle ilgili 25 Mayıs’ta Ankara’da yapılan görüşme sonrası taraflar arasında yaşanan belge trafiğinin yanı sıra Brüksel’deki toplantıda, bu belgeler üzerine görüşmeler yapılacak.

Türkiye, bir güvenlik teşkilatı olan NATO’da, PKK/YPG bölücü terör örgütlerine ev sahipliği yapan ülkelere yer verilmemesi gerektiğinin altına çizerek İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakmıyor.