Tunus Cumhurbaşkanı Said, bir aylık sokağa çıkma yasağı ilan etti

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Temmuz 2021, 09:57
Ozan Barış Erim
27 Temmuz 2021, 09:57

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, bir ay boyunca sürmesi planlanan gece sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verdi. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, yasakların 19.00- 06.00 arası uygulanacağı belirtildi.

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Said’in “bu akşamdan başlayarak 27 Ağustos’a kadar kişi ve araçların 19.00’dan 06.00’ya kadar sokağa çıkmalarını yasaklayan” bir kararname çıkardığı belirtildi. AA’nın aktardığına göre acil sağlık vakaları ve gece işçilerinin yasağın dışında tutulduğu aktarılan açıklamada, sokağa çıkma yasağı saatleri dışında temel ihtiyaç veya acil sağlık durumları hariç şehirlerarası yolculukların da yapılamayacağı kaydedildi.

DEVLET KURUMLARININ ÇALIŞMASI DURDURULDU

Açıklamada, kararnamede halka açık yollarda ve meydanlarda 3’ten fazla kişinin bir araya gelmesinin de yasaklandığı ifade edildi. Devlet kurumlarında çalışmalar iki günlüğüne durduruldu. Said’in yarından itibaren ordu ve polis dışında idari nitelikteki devlet kurumlarında iki gün süreyle çalışmayı durdurma yönünde kararname çıkardığı belirtilen açıklamada, çalışmayı durdurma süresinin uzatılabileceği aktarıldı. Açıklamada, kararın her bakan ve yerel yetkiliye fiili olarak veya uzaktan çalışmak için bir dizi çalışanı görevlendirme izni verdiği aktarıldı.