Stoltenberg: Rusya, Ukrayna sınırındaki askerlerini hala geri çekmedi

Güncel
Ozan Barış Erim
06 Mayıs 2021, 18:35
Ozan Barış Erim
06 Mayıs 2021, 18:35

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırına konuşlandırdığı askerleri hala geri çekmediğini belirtti. Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırı ve işgal edilen Kırım’a yaptığı askeri konuşlandırmanın ardından bir grup askerini geri çektiğini ancak on binlerce askerin hala bölgedeki yerini koruduğunu açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bugün Rusya’nın Ukrayna sınırına konuşlandırdığı askerler ile ilgili açıklamada bulundu. Stoltenberg, Rusya’nın çok sayıda silahı bölgede tuttuğunun altını çizerek, “Rus askerlerinin sayısında bir miktar azalma gördük ancak on binlercesi hala duruyor. Rusya’nın çok sayıda silahı ve askeri malzemeyi burada tuttuğunu görüyoruz.” dedi.

Ayrıca Stoltenberg, Rusya’nın Kerç Boğazı’ndan Azak Denizi’ne girişi kısıtladığını hatılatarak, “NATO bu nedenle ihtiyatlı olmak ve gelişmeleri yakından takip etmek zorunda.” diye konuştu.

ANİ DENETİMLER SONA ERDİ

Rus Savunma Bakanı Şoygu, 22 Nisan 2021 tarihinde belirlenen tüm hedeflere ulaşıldığına dikkat çekerek, Güney ve Batı Askeri Bölgeleri‘ndeki ani denetimlerin sonlandırılması kararını aldığını açıkladı. İşgal edilen Kırım’da tatbikata katılan birliklerin, 1 Mayıs 2021’e kadar daimi üslerine dönmeleri yönünde talimat verdi.

DİPLOMATİK KRİZ

16 Ekim 2014’te o zamanki adıyla Çek Cumhuriyeti’nin Vrbetice kenti yakınındaki mühimmat deposunda yaşanan patlamada depo yerle bir olmuştu. Çek polisi, 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde iki eski Rus ajanın zehirlenmesi olayıyla da ilişkili olduğu öne sürülen Alexander Mishkin ve Anatoly Chepigov adlı kişilerin patlamayla ilgilerinin olduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Çekya, 17 Nisan tarihinde, 18 Rus diplomatı, istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle, sınır dışı etmişti. Diplomatlar, 2014’teki patlamada rol almakla suçlanıyor. İddiaların “temelsiz ve absürd” olduğunu savunana Rusya da Çekya’nın 20 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.