Stoltenberg: Kırım'ın işgalinden sonra toplu savunmamızı önemli ölçüde artırdık

Güvenlik
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 10:23
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 10:23

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gürcistan ve Ukrayna’nın karşılaştığı Rus saldırganlığının hiçbir NATO üye ülkesine karşı tekrarlanmaması için İttifakı’nın 2014 yılından sonra savunma olanaklarını, hava devriyelerini ve denizdeki varlığını önemli ölçüde artırdığını ifade etti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün NATO Zirvesi marjında gerçekleştirilen Brüksel Forumunda konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra İttifakın savunma olanaklarını, hava hava devriyelerini ve denizdeki varlığını önemli ölçüde artırdığını anlattı. Stoltenberg, Kırım’ın işgalinden sonra savunmayı güçlendirdiklerini belirterek, “Rusya’nın saldırgan davranışlarını görüyoruz ve uzun yıllar boyunca bu eğilimi gözlemliyoruz. NATO’nun cevabı kesindi; Kırım’ın yasa dışı ilhakından sonra toplu savunmamızın en büyük güçlendirmesini yaptık… Böylece Rusya’ya savunmaya ve İttifakı korumaya hazır olduğumuzu gösterdik. Amacımız çatışmayı provoke etmek değil barışı korumak ve Ukrayna yada Gürcistan’ın başına gelenleri NATO müttefiklerinin başına asla gelmemesini sağlamak için.” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ’DEKİ ASKERİ VARLIĞIN ARTIRILDIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

NATO’nun Karadeniz’deki varlığını da önemli ölçüde artırdığını ve NATO 2030 programı kapsamında varlığını artırmaya devam edeceğini belirten Genel Sekreter, “Bölgedeki üç kıyı ülkesi; Türkiye, Bulgaristan ve Romanya NATO üyesi. Hava devriyelerin sayısını artırdık, daha çok tatbikat düzenliyoruz. Ayrıca Ukrayna ve Gürcistan olmak üzere bölgede önemli ortaklara sahibiz, Ukrayna’nın deniz kuvvetleri yeteneklerini geliştirme konusunda sağladığımız yardım dahil olmak üzere bu ülkelerle var olan iş birliği güçlendiriyoruz. Gürcistan ile Karadeniz’deki güvenlik konuları üzerinde iş birliği yapıyoruz.” dedi.

NATO ZİRVESİ

NATO üyesi ülkelerin liderleri, bugün, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki toplanıyor. Bir araya gelen 30 müttefik ülkenin devlet ve hükümet başkanları, NATO Zirvesi’nde ele alacağı başlıca konuları arasında İttifak’ın gelecek 10 yılına yön verecek yol haritası hakkındaki kararlar, NATO’nun stratejik konsepti, Rusya, Çin’in yükselişi, iklim değişikliğinin güvenliğe etkisi, siber tehditler ve yıkıcı teknolojiler, Afganistan’daki NATO misyonunun sonlandırılması gibi birçok konu bulunuyor.