Seithalilev, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığının faaliyetlerini anlattı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2022, 05:20
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2022, 05:20

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seithalilev, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalci saldırıları sonucu meydana gelen hasarların giderilmesine yönelik faaliyetlere ve bunların maliyetlerine ilişkin QHA’ya açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seithalilev, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalci saldırıları sonucu meydana gelen hasarların giderilmesine yönelik faaliyetlere ve bunların Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaya konulan maliyetlerine ilişkin QHA’ya bilgi verdi.

Bakan Yardımcısı Seithalilev, Rus işgalci saldırıları öncesi 23 Şubat’ta bakanlık olarak alınan kararların ve başlatılan faaliyetlerin öncelik sırasında göre devam edeceğini belirtti. Seithalilev, işgalci Rus saldırıları nedeniyle meydana gelen maddi hasarların yanı sıra insanların güvenli bölgelere tahliye edilmesi gibi öncelik taşıyan ihtiyaçların ortaya çıktığını ancak bakanlığın planladığı faaliyetlerini de gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Bakanlığın vatandaşların yaptığı yeni müracaatlara dijital olarak da yanıt verdiğini belirten Seithalilev, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığının, Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ortak çalışması sonucu hazırladığı elektronik uygulama ile ülke içindeki sığınmacıların ikamet etmesi için kayıtlarını ve istatistiklerini oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.
Seithalilev, Ukrayna’daki insanlar için ülkeye ulaştırılan yardımların dağıtılması için de bir platform kurulduğunu ve bununla ilgili çalışmalarının devam ettiğini aktardı.