Savunma Sanayii Başkanlığı projelerini yabancılara sızdıran 6 kişi gözaltına alındı

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ocak 2021, 10:55
Ozan Barış Erim
12 Ocak 2021, 10:55

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projelerini, yabancı firmalara aktardıkları belirlenen 6 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok miktarda dolar ve euro ele geçirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı projelerini yabancı firmalara aktaran biri eski kurum çalışanı 6 kişi gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT tarafından savunma sanayiine yönelik yürütülen koruyucu/önleyici istihbarat operasyonları kapsamında, rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edilen şahıslar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

BÜTÜN BİLGİLERİ YABANCI FİRMALARA AKTARDILAR

MİT ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 1 yıldır sürdürülen çalışma ile SSB görevlilerinin, yürütülen ihale, proje, tedarik ve maliyet/fiyatlama bilgilerini savunma sektöründe faaliyet gösteren ve yabancı firma temsilciliği yapan şirket yetkililerine aktardıkları, bunun karşılığında maddi teminat temin ettikleri tespit edildi. Şirket yetkililerinin ise söz konusu bilgileri temsilciliğini yaptıkları firmalarla paylaştıkları, ihale ve projelerde avantaj sapladıkları belirlendi.