Savunma kaynakları, Rus ordusunun Kırım'a yoğun askeri sevkiyat yaptığını aktardı

Güvenlik
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 22:13
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 22:13

Kırım’ı ve Ukrayna’nın doğusunu işgal altında tutan Rusya Federasyonu, savunma kaynaklarının aktardığına göre Kırım Yarımadasına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Savunma istihbarat şirketi Janes ve Moskova merkezli Çatışma İstihbarat Ekibi (Conflict Intelligence Team), Rus birliklerinin Kırım’da konuşlandırıldığını bildirdi.

Savunma kaynakları, Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki birliklerini Kırım’da topladığını ve işgal altındaki yarımadada Rus birliklerinin sayısının yoğunlaştırıldığını ileri sürdü. Rus birliklerini izleyen Çatışma İstihbarat ekibi ve Londra merkezli Janes savunma istihbarat şirketi, geçen haftadan bu yana Rusya’nın güneybatısındaki Voronej’den işgal altındaki Kırım’a yoğun bir şekilde asker ve askeri teçhizat taşındığını belirtti.

UKRAYNA’YA SALDIRMAK İÇİN KIRIM’DA RUS BİRLİKLERİ TOPLANIYOR MU?

Kırım’a gönderilen kuvvetler arasında motorize birlikler, tank ve ağır silahlar yer alıyor. Savunma kaynaklarının edindiği bilgilere göre, 11 Kasım 2021’de başlayan sevkiyatta, Stavropol bölgesinde bir trene yüklenirken görüntülenen 34. Motorize Tugayı ve Kırım’a doğru giden bir trende T-72B3 tankları görüntülendi. Öte yandan, Rus ordusuna bağlı 42. Muhafız Tümeni de yer alıyor.

ABD İSTİHBARATI: RUSYA, UKRAYNA’YA ASKERİ HAREKAT HAZIRLIĞINDA OLABİLİR

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) istihbarat teşkilatlarının, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yeni bir askeri harekat hazırlığında olabileceğini belirttikleri aktarıldı. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) istihbarat teşkilatları NATO müttefiklerini Batı başkentlerinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri harekatını önlemek için çok az zamanları olduğu konusunda uyarıyor. New York Times’ın 19 Kasım 2021 tarihli haberine göre remlin, Rusya-Ukrayna sınırı yakınında yoğunlaşan birliklerin kullanılması konusunda henüz bir karar vermedi, ancak bunların sayısı ve bileşimi, Rus liderliğinin niyetleri konusunda ciddi endişelere yol açıyor.

Benzer haberler:

ABD istihbarat teşkilatları: Rusya, Ukrayna’ya askeri harekat hazırlığında olabilir

Prof. Dr. Sezai Özçelik değerlendirdi: Rusya’nın Ukrayna’yı işgal planı