Savaşın başından bu yana Ukrayna'da 15 binden fazla bebek doğdu: 24 saat yoğun bakım desteğine ihtiyaç var!

Güncel
Anife Bilal
24 Mart 2022, 00:13
Anife Bilal
24 Mart 2022, 00:13

Rusya’nın 24 Şubat’ta geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasından bu yana Ukrayna’da 15 binden fazla çocuk doğdu. Rus saldırıları altında sığınaklarda dünyaya gelen çocukların çoğu yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyuyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska yaptığı açıklamada savaşın başından bu yana Ukrayna’da 15 binden fazla çocuğun dünyaya geldiğini bildirdi. Zelenska, “Çocuklar sığınaklarda ve saldırılar altında dünyaya geliyor. Her şeye rağmen! Savaşın başından bu yana 15 binden fazla bebek doğdu. Yeni doğanların çoğu 24 saat yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyuyor. Düşmanın düzenli olarak hastaneleri bombaladığı ve elektrik şebekelerine zarar verdiği koşullarda bunu nasıl sağlayabiliriz? ” diye sorguladı.

Olena Zelenska, Ukrayna’nın Paris Büyükelçiliği yardımıyla Ukrayna’daki çeşitli kentlerdeki hastanelere kesintisiz güç kaynağına sahip olan kuvözlerin sağlandığını bildirerek, “Destek girişimi, Fransız iş ve sağlık kuruluşlarının temsilcileri tarafından desteklendi. İlk iki kuvöz, Fransız “Sınır Tanımayan Doktorlar” sayesinde Mıkolayiv Bölge Çocuk Hastanesine teslim edildi. Düşmana, yeni doğan bebeklerin hayatını almasına izin vermeyeceğiz. Yaşayacaklar ve huzurlu bir gökyüzü görecekler!” ifadelerini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattığını duyurdu. Rus ordusu, Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini ve 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığını bildirdi.