Rusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib'e düzenlediği hava saldırılarında 3 sivil yaralandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2021, 12:22
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2021, 12:22

Rusya’ya ait savaş uçakları, İdlib’in güneyindeki Serce, Mantif ve Ruveyha köylerine toplam 12 hava saldırısı düzenledi. Rusya’ya ait savaş uçaklarının İdlib’e düzenlediği hava saldırılarında 3 sivil yaralandı.

Suriye’de Rusya’ya ait savaş uçaklarının dün İdlib’in güneyindeki köylere düzenlediği hava saldırılarında 3 sivil daha yaralandı. Muhaliflere ait uçak gözlemevinin Lazkiye ilindeki Hımeymim Üssü’nden 17.40’ta havalanan ve Rusya’ya ait olduğunu bildirdiği savaş uçakları, İdlib’in güneyindeki Serce, Mantif ve Ruveyha köylerine toplam 12 hava saldırısı düzenledi. AA’nın sivil savunma kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Serce köyündeki hava saldırılarında 3 sivil yaralandı.

Rusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib'e düzenlediği hava saldırılarında 3  sivil yaralandı

REJİM GÜÇLERİNİN SALDIRISINDA 1 ÖLÜ 10 YARALI

Rejim güçleri ise sabah saatlerinde İdlib’in güneyindeki Keferlete, Beynin, Keferavid, Fileyfil, Sfohin, Deyir Sünbül, Merayen ve Mağara köylerini karadan karaya atış yapan silahlarla hedef aldı. Bu saldırıda da bir sivil hayatını kaybederken 10 sivil de yaralandı.

İDLİB’DEKİ SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya’nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi’de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki birçok yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak 5 Mart 2020’de Rusya’nın başkenti Moskova’da Türkiye ve Rusya arasında yeni bir mutabakat sağlandı.
Rejim güçlerinin sık sık ihlal ettiği ateşkes sürüyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.