Rusya ve Ukrayna orduları karşılıklı Ukrayna sınırındaki askeri sevkiyatlarını arttırdı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2021, 21:00
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2021, 21:00

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ateşkesi uzatmama kararı ve işgal altındaki Kırım ve Ukrayna’nın doğusuna askeri sevkiyat yapmasının ardından bölgede sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Hafta başından beri devam eden sevkiyatın bugün de karşılıklı olarak arttırıldığı öğrenildi.

Rusya ile Ukrayna arasında Ukrayna’nın doğusunda askeri gerilimde tırmanışı tetikleyen ve endişeleri arttıran gelişmeler hızlanıyor. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin 1 Nisan itibarıyla dolmasından bu yana bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’nın doğu bölgesindeki Donbas bölgesindeki bu gerilimin artmasının ardından bölgeden yansıyanlara göre Ukrayna ve Rusya sınır hattına çok sayıda tank sevk etti. Her iki tarafın da bölgeye yoğun olarak sevkiyat yaptığı görüntülendi.

RUSYA BÖLGEYE FÜZE VE UÇAKSAVAR SEVK EDİYOR

Rusya demir yolları ile Rus yapımı Pantsir-S1 adlı kısa ve orta menzilli karadan havaya füze ve uçaksavar sistemleri sevk edildiği bölgeden gelen bilgiler arasında.
Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim artarken yeni bir savaşın patlak vermesi endişesi de sürüyor.