Rusya, Ukrayna'yı tehdit etti: NATO'dan askeri destek gelirse ilave tedbir alacağız

Güncel
Ozan Barış Erim
02 Nisan 2021, 15:31
Ozan Barış Erim
02 Nisan 2021, 15:31

Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri hareketlilik nedeniyle başlayan gerginliği artırmaya devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD ve NATO’nun askeri olarak Ukrayna’yı desteklerse Rusya’nın kendi güvenliği için ilave tedbirler alacağını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna-Rusya sınırında artan gerginlik sebebiyle bugün Ukrayna’ya yönelik tehditkar açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin, Donbas’taki durumun gerilmesi halinde Ukrayna’nın ABD ve NATO’dan askeri destek isteyebileceği sorusunu sorması üzerine Peskov, “Rusya sınırı yakınında böyle bir senaryonun gelişmesi gerginliğin daha da artmasına neden olacaktır. Elbette bu, Rusya tarafının kendi güvenliğini sağlaması için ilave tedbirler almasını gerektirir. Rusya gerekli bütün önlemleri alacaktır.” diye konuştu.

UKRAYNA’YI PROVOKASYONLA SUÇLADI

Rusya’nın saldırganlık sergilemediğini vurgulayan Peskov, “Rusya hiç kimseyi tehdit etmez ve hiçbir zaman tehdit etmedi. Aslında bizim tutumumuz buna dayanmaktadır.” dedi. Ayrıca Peskov, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gerginliğin çok korkutucu olduğunu belirterek, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin çok defa provokasyon gerçekleştirmekle suçladı.

PESKOV, RUSYA’NIN ÖNLEM ALDIĞINI İDDİA ETMİŞTİ

Rusya’nın kendi toprakları içerisinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini öne süren Peskov, “Bu hiç kimseyi rahatsız etmemeli ve bu hiç kimse için tehdit içermiyor.” diye konuştu. NATO’nun, Rusya sınırlarında askeri faaliyetlerini artırdığına iddia eden Sözcü Peskov, “Rusya kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alıyor. Rusya sınırları boyunca NATO’nun, diğer birliklerin ve bazı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin faaliyetlerini artırdığını biliyorsunuz. Bütün bunlar bizi tetikte olmaya mecbur ediyor.” diye konuştu.

LAVROV, UKRAYNA’YI TEHDİT ETTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna-Rusya sınırında artan gerginlik sebebiyle bugün Ukrayna’ya yönelik tehditvari açıklamalarda bulundu. Lavrov, Donbas’ta yeni savaş başlatma girişimlerinin Ukrayna’nın bölünmesine yol açabileceğini öne sürdü. Lavrov, “Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce söylemişti ancak bu sözler bugün de geçerli, Donbas’ta yeni savaş başlatmaya çalışanlar Ukrayna’yı yıkıma uğratır” dedi.

ABD, UKRAYNA’YA RUSYA’NIN ASKERİ SALDIRGANLIĞINA KARŞI DESTEĞİNİ YİNELEDİ

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Federasyonu’nun son eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirerek; Ukrayna Savunma Bakanına, Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı bağlamında Ukrayna’yı desteklemeye hazır olduğunu ifade etti. Austin, Rus saldırganlığının artması durumunda, ABD’nin Ukrayna’yı yalnız bırakmayacağını ve Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik saldırgan amaçlarının gerçekleşmesine izin vermeyeceğini vurguladı.