Rusya, Ukraynalı esir askerleri alıkoyduğu hapishaneyi önce vurdu sonra suçu Ukrayna'ya attı!

Güncel
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 16:15
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 16:15

İşgalci Rusya, savaş suçları işlemeye devam ediyor. Rus işgal güçleri, Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasındaki hapishaneye saldırı düzenledi. Rusya’nın işlediği savaş suçunu örtbas etmek için Rus propaganda haber ajansları saldırının Ukrayna ordusu tarafından düzenlendiğini iddia etti.

Rus propagandası, bu sabah yaydığı haberlerde Ukrayna ordusunun sözde Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasındaki hapishaneye füze attığını ileri sürdü. Rus propagandacıları, Ukrayna ordusunun güya kasıtlı olarak esir Ukraynalı askerlerinin tutulduğu binayı vurduğunu ve saldırıda 53 kişinin hayatını kaybettiğini ve 75 kişinin yaralandığını ileri sürdü.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukraynalı askerlere uyguladığı işkence ve infaz gerçeklerini gizlemek için Ukraynalı esirlerin alıkonulduğu hapishaneye ateş açtığını ifade edildi. Öte yandan Füze Kuvvetleri Komutanlığı, Ukrayna birliklerinin Olenivka kasabasına saldırı düzenlemediğini ve Batılı ortaklarının sağladığı silahlarının sadece askeri altyapıyı vurmak için kullanıldığını vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ilkelere tamamen bağlı kalıyor ve uluslararası insancıl hukuk normlarını yerine getiriyor ayrıca sivil altyapıya, özellikle de savaş esirlerinin tutulma ihtimalinin yüksek olduğu yerlere yönelik saldırıları hiçbir zaman gerçekleştirmedi ve gerçekleştirmeyecektir.”

Rus işgal güçlerinin, kendi suçlarını örtmek için Ukrayna’yı sivil tesisleri ve sivil nüfusu bombalamakla suçlamak üzere propaganda savaş yöntemlerini kullanmaya sürdürdüğünü vurgulayan Genelkurmay Başkanlığı, “Ukrayna ordusunun sözde sivil altyapıya ve sivil nüfusa saldırdığı yöndeki iddialar tamamen bir yalan ve provokasyondur” denildi.

ESİRLER BİRKAÇ GÜN ÖNCE FARKLI KOĞUŞA SEVK EDİLDİ

Öte yandan Ukrainskaya Pravda gazetesine konuşan bir istihbarat görevlisi, işgalcilerin saldırıdan birkaç gün önce, Ukraynalı esir askerlerini sanayi bölgesine, bu sabah saldırının düzenlendiği bir koğuşa sevk ettiğini bildirdi. 

SALDIRIDA PERSONEL ZARAR GÖRMEDİ

Ayrıca sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkilileri hapishane çalışanlarından kimsenin zarar görmediğini bildirdi. Bu drum de saldırının işgalciler tarafından planlı bir şekilde düzenlendiğine işaret ediyor

AZOVSTAL FABRİKASINDA BULUNAN UKRAYNALI ASKERLERİN TAHLİYESİ

Aylardır Rusya tarafından bombalanan Mariupol’deki Azovstal Fabrikası

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından 16 Mayıs 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Mariupol’deki birliklerin belirlenen savaş görevini tamamladığı ve yüksek askeri komutanlık tarafından, Azovstal Çelik Fabrikası’nda bulunan birliklerin komutanlarına, personelin hayatının kurtarılması konusunda emir verildiği bildirilmişti.

Rus işgalciler tarafından kuşatılan fabrikada, işgalci Rus güçlerine karşı direnmeye devam eden askerlerin kurtarılması için faaliyetlerin devam ettiği belirtilen açıklamada, ağır yaralı 53 askerin tahliyesinin başladığı ve Novoazovsk şehrindeki hastaneye götürüldüğü duyuruldu. Birkaç gün süren tahliye ardından medyaya yansıyan haberlerde 2 binden fazla Ukraynalı askerin fabrikadan çıktığını ileri sürüldü.

Azovstal’de teslim olan Ukraynalı askerlerinin bir kısmının Rusya’ya sevk edildiğini iddia edilirken çoğu esir işgal altındaki Donetsk bölgesindeki hapishanelerde alıkonuluyor. Askerlerin esir değişimi çerçevesinde Ukrayna’ya iade edilmesi bekleniyor.