Rusya, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta 39 bin askerini kaybetti

Güncel
Haber Merkezi
22 Temmuz 2022, 10:57
Haber Merkezi
22 Temmuz 2022, 10:57

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rusya’nın verdiği zayiat artıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun kayıplarına dair yeni verileri paylaştı. Buna göre, Rus ordusu, savaşın başından bu yana Ukrayna’da kaybettiği asker sayısı 39 bini aştı.

Ukrayna’ya 24 Şubat 2022 tarihinde saldırı başlatan Rus ordusunun kayıpları her geçen gün artmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, Rus ordusunun 24 Şubat-22 Temmuz 2022 tarihleri arasındaki tahmini kayıplarını açıkladı. Saldırılarını sürdüren Rusya askerlerini kaybetmeye devam ediyor. Rusya 24 Şubat 2022’de sebepsizce başlattığı savaştan bu yana 39 bin askerini kaybetti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına göre Rusların kayıpları şöyle:

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, savaşın başından bu yana 1704 Rus tankı, 3.920 (+8) zırhlı savaş aracı, 863 (+4) topçu sistemi, 251 çok namlulu roket sistemi, 113 hava savunma sistemi, 221 helikopter, 188 operasyonel ve taktik İHA, 713 (+3) seyir füzesi 167 savaş gemisi/bot, 15 diğer araçlar ve tankerler, 2803 (+22) ve 72 özel ekipmanı imha etti.

Açıklama yok.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.