Rusya, Ukrayna sınırındaki NATO faaliyetlerine yönelik önlem aldığını savundu

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Nisan 2021, 15:38
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Nisan 2021, 15:38

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği, Rusya’nın sınırları boyunca NATO’nun askeri faaliyetlerini artırması nedeniyle güvenliğini sağlamak amacıyla önlem alması olarak açıkladı.

Ukrayna-Rusya sınırında dün itibarıyla artan gerginliğin ardından Kremlin’den konuya ilişkin açıklama geldi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov (Dmitriy Peskov) Rusya’nın Ukrayna sınırındaki hareketliliği artırması ve Kırım’a askeri sevkiyat ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorusuna cevap veren Kremlin Sözcüsü Peskov, söz konusu askeri hareketliliği doğruladı.

PESKOV: TEHDİT İÇERMİYOR, MECBURUZ

Rusya’nın kendi toprakları içerisinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini öne süren Peskov, “Bu hiç kimseyi rahatsız etmemeli ve bu hiç kimse için tehdit içermiyor.” diye konuştu. NATO’nun, Rusya sınırlarında askeri faaliyetlerini artırdığına iddia eden Sözcü Peskov, “Rusya kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alıyor. Rusya sınırları boyunca NATO’nun, diğer birliklerin ve bazı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin faaliyetlerini artırdığını biliyorsunuz. Bütün bunlar bizi tetikte olmaya mecbur ediyor.” diye konuştu.

RUS ASKERLERİNİN UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ VARLIĞINA YALANLAMA

Rus askeri birliklerinin Ukrayna’nın doğusundaki varlığını yalanlayan Peskov, “Rus birlikleri Ukrayna topraklarındaki silahlı çatışmalara hiçbir zaman katılmadı ve katılmıyor. Bu, Ukrayna’nın iç çatışmasıdır.” şeklinde konuştu.