Rusya, Ukrayna'nın Kremençug kentine 8 füze attı

Güncel
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 10:37
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 10:37

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Poltava bölgesine füze saldırısı düzenledi. Rus füzeleri Kremençug kentindeki altyapı tesislerini hedef aldı.

Rus ordusu, bu gece saatlerinde Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki Kremençug kentine 8 füze attı. Poltava Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Dmıtro Lunin, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna kenti Kremençug’u yine hedef aldığını belirterek, “6 Rus füze, zaten çalışmayan Kremençug Petrol Fabrikasını ve 2 füze de termik santrali vurdu. Ne mutlu ki kimse zarar görmedi. Savaşın başından bu yana petrol fabrikası ve termik santrali, Poltava bölgesinin tüm altyapısı arasında en büyük saldırı ve yıkıma maruz kaldı.” ifadeleri kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.