Rusya, Ukrayna'nın en büyük güneş enerjisi santralini çaldı!

Güncel
Anife Bilal
23 Haziran 2022, 11:54
Anife Bilal
23 Haziran 2022, 11:54

Rusya, işgal altına aldığı Ukrayna topraklarını yağmalamaya devam ediyor. İşgalcilerin Ukrayna’daki en büyük güneş enerjisi santralini söküp çaldığı bildirildi.

Rus işgal güçleri, Ukrayna’ya ait olan her şeyi çalmaya devam ediyor. Rus işgalcilerin, Zaporijjya bölgesindeki Tokmak kenti yakınında bulunan Ukrayna’daki en büyük güneş enerjisi santralini çaldığı bildirildi. Yerli sakinlerinin anlattığına göre işgal güçleri, uzun süre boyunca güneş panellerini söktü, paketledi ve bilinmeyen bir yere götürdü.

Söz konusu santral Тоkmak Solar Energy; Ukrayna’daki en büyük güneş enerjisi santrali. Alanı yaklaşık 96 hektar. İstasyonun gücü 50 MW.

RUSYA, İŞGAL ALTINA ALDIĞI UKRAYNA TOPRAKLARINI YAĞMALIYOR

Rusya işgal altında aldığı Ukrayna bölgelerinde depolanan tahıl ürünlerini çalıyor. Rusya’nın şu ana kadar Ukrayna’ya ait 500 bin tondan fazla tahılı çaldığı açıklandı. Ayrıca işgalcilerin Zaporijjya ve Herson bölgesindeki çiftçilerin tarım araçlarına el koyarak işgal altındaki Kırım üzerinden Rusya’ya gönderdiği biliniyor.

Bunun dışında işgalcilerin, Mariupol kentindeki Azovstal Metal Fabrikasından metal ürünleri gemilerle Rostov’a taşıdığı biliniyor.