Rusya, Ukrayna'nın Dnipropetrovsk bölgesine füze ve çok namlulu roketatar sistemleriyle saldırdı

Güncel
Anife Bilal
05 Ağustos 2022, 12:40
Anife Bilal
05 Ağustos 2022, 12:40

Rus işgalci güçleri, cephe hattına yakın bulunan Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesine saldırmaya devam ediyor. Son bir günde Rus ordusu bölgeye füze atarak çok namlulu roketatar sistemleri ve topçu sistemleriyle saldırdı. 

Rus işgalci güçleri, Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesini ateş altında tutuyor. İşgalcilerin son bir günde bölgenin farklı yerleşim yerlerine farklı silahlarla saldırdığı aktarıldı. Dnipropetrovsk Bölge Askeri İdaresi Başkanı Valentin Rezniçenko, sosyal medya üzerinden, “Rus ordusu Nikopol ve Krıvıy Rig bölgelerine ateş açtı. Nikopol’e Grad çok namlulu roketatar sistemleriyle iki saldırı yapıldı toplamda kente 40 roket atıldı. Evler tahrip edildi. Bir işletmede yangın çıkt. Mırove köyüne düşman X-59 füzesini attı. Evler zarar gördü. Doğalgaz hattı tahrip edildi. Krıvıy Rig bölgesine Uragan çok namlulu roketatar sistemleri ve topçu sistemleriyle ateş açıldı.” açıklamasını yaptı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.