Rusya, Ukrayna'dan sonra Finlandiya ile İsveç'e "NATO" tehdidi savurdu

Güncel
Anife Bilal
25 Şubat 2022, 20:12
Anife Bilal
25 Şubat 2022, 20:12

NATO üyeliğini bahane ederek Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya, şimdi de İsveç ile Finlandiya’ya tehdit yağdırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının ciddi sonuçlar doğuracağı ileri sürüldü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya katılmamaları konusunda tehdit etti. Sözcü Zaharova, iki ülkenin olası NATO’ya kabulünü değerlendirirken, “Finlandiya ve İsveç’in, askeri blok olan NATO’ya katılımının, ülkemizin karşılıklı adımlar atmasını gerektirecek ciddi askeri ve siyasi sonuçları doğuracağı açıktır.” dedi.

RUS BİRLİKLERİ, RUSYA, BELARUS VE İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DAN UKRAYNA’YA SALDIRDI

Ukrayna Devlet Sınır Servisi yaptığı açıklamada, Rus ordusunun 24 Şubat 2022 saat 05.00 civarında Ukrayna-Belarus sınırından, işgal altındaki Kırım’dan ve Rusya-Ukrayna sınırından saldırmaya başladığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Ukrayna’daki askeri altyapının, hava savunma tesislerinin, askeri havaalanlarının yüksek hassasiyetli silahlarla devre dışı bırakıldığı bildirildi.

UKRAYNA İŞGALCİYE DİRENİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bu sabah yaptığı açıklamada, “Ukrayna askerleri düşmana Ukrayna’yı bir günde işgal etme planını uygulamaya izin vermediler.” diye belirtti. 

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, 25 Şubat 2022 saat 15.00 itibarıyla işgalci Rus ordusuna ait 80 tank, 516 zırhlı araç, 10 savaş uçağı, 7 helikopter ve 2 bin 800 askeri imha ettiğini bilidirildi.