Rusya, Ukrayna'daki insani yardım deposunu füzeyle vurdu!

Güvenlik
Filiz
21 Temmuz 2022, 14:53
Filiz
21 Temmuz 2022, 14:53

Rusya, dün gece saatlerinde Ukrayna’nın Mıkolayiv kentindeki insani yardım deposuna 2 adet füzeyle saldırdı. İşgalciler, saldırı sonucunda, savaş mağdurlarının ihtiyaç duyduğu binlerce ton insani yardımı yok etti.

Rusya, Ukrayna’daki sivillerin ölümüne sebep olurken, muhtelif yerlerden gelen insani yardımlara göz dikti. İşgalci Rus birlikleri dün gece Mıkolayiv’deki insani yardım deposuna 2 adet s-300 füzesi attı. İşgalcilerin attığı füzeler; bölgedeki altyapı tesisine, benzin istasyonuna, doğal gaz boru hattına ve depoya isabet etti.

Mıkolayiv Valisi Vitaly Kim, gece saat 03.00’te gerçekleştirilen saldırı sonucu binlerce ton insani yardımın yandığını belirtti.

UKRAYNA’DA BİNLERCE SİVİLİN İNSANİ YARDIMA İHTİYACI VAR

Ukrayna’da can güvenliği tehlikesi yaşayan binlerce masum sivil sağlık, yemek ve hijyen alanında insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Birleşmiş Milletler (BM) savaş altındaki 16 milyon Ukraynalı sivilin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.