Rusya, sabah erken saatlerinde Mıkolayiv ve Harkiv kentlerine füze attı

Güvenlik
Anife Bilal
03 Ağustos 2022, 14:02
Anife Bilal
03 Ağustos 2022, 14:02

İşgalci Rusya, sabah erken saatlerinde Mıkolayiv ve Harkiv kentlerine füze attı. Saldırılarda sivil tesislerin zarar gördüğü aktarıldı.

Rus işgal güçleri her gün Harkiv ve Mıkolayiv kentlerini vurmayı sürdürüyor. İşgalciler, bu sabah erken saatlerinde iki kente füze attı. Mıkolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Senkevıç sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Sabah yaklaşık saat 5.00 civarında Mıkolayiv’de patlamalar duyuldu. Füze saldırısı” dedi.

Daha sonra yapılan açıklamada kente iki füze atıldığı füzelerden birinin çok katlı bina yakınlarına diğerinin ise bir süpermarketi vurduğunu bildirildi.

HARKİV’DE RUS SALDIRISI!

Harkiv Bölge İdaresi Başkanı Oleg Sinegubov, sabah saat 4.00 civarında Rus ordusunun Harkiv’e füze saldırısı düzenlediğini duyurarak atılan füzelerden birinin sivil sanayi tesisine isabet ettiğini belirtti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.


Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.