"Rusya'nın Ukrayna'ya işgal saldırıları Avrupa'nın ve Finlandiya'nın güvenlik ortamını değiştirdi, NATO'ya güç katacağız"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Mayıs 2022, 12:31
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Mayıs 2022, 12:31

Finlandiya NATO üyeliğine başvuracağını açıklamasının ardından, Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, gelecekteki müttefik olarak NATO’ya daha da güç katacaklarını ifade etti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin’in NATO üyeliğine başvurulması niyetini ifade eden açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen oturuma video konferans aracılığıyla konuşma yaptı. Bakan Haavisto, Finlandiya’nın NATO üyeliği için ülke içinde artan bir destek bulunduğunu belirterek bu desteğin son dönemde yüzde 70’e çıktığını kaydetti. Finlandiya’nın NATO ile zaten yakın iş birliği içinde olduğunu anımsatan Haavisto, “Finlandiya bölgesel bir güvenlik sağlayıcısıdır ve gelecekteki müttefik olarak NATO’yu daha da güçlendirecektir.” dedi.

FİNLANDİYA: NATO’YA GÜÇ KATACAĞIZ

Haavisto, ülkesinin NATO’ya katma değer sağlayacağını, savaş zamanı için 280 bin askeri, 900 bin yedek kuvveti bulunduğunu, yakın zamanda 64 F-35 savaş uçağı sipariş ettiklerini söyledi. AA’nın bugün aktardığı habere göre Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının Avrupa’nın ve Finlandiya’nın güvenlik ortamını değiştirdiğine dikkat çeken Haavisto, “Finlandiya doğrudan acil bir askeri tehditle karşı karşıya değildir. Seçme özgürlüğü ve ne yöne gideceğimizi belirleyecek ulusal kuralları sürdürmek Finlandiya’nın dış güvenliği ve savunmasının ayrılmaz parçalarıdır.” dedi.

FİNLANDİYA’NIN NATO’YA ÜYELİĞİ

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin, bugün yaptıkları ortak açıklamada, Finlandiya’nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini ifade etmişti. İsveç’in de gelecek günlerde NATO’ya katılma kararını duyurması bekleniyor. Öte yandan NATO, her iki ülkenin üyeliğine sıcak bakıyor ve üyelik sürecinin hızlı olması öngörülüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki ülkenin başvuru yapması halinde “resmi üyeliğin tamamlanmasına kadar geçecek sürede” Finlandiya ve İsveç’in güvenliklerinin sağlanması için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılabileceğini söylemişti.