Rusya'nın Ukrayna doğusuna askeri teçhizat sevk etmek için kullandığı köprü patlatıldı

Güncel
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 15:23
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 15:23

Rus ordusunun Ukrayna’nın doğusuna yakıt ve askeri teçhizat sevk etmek için kullandığı bir demiryolu köprüsü patlatıldı. Rus işgal güçleri için büyük önem taşıyan köprünün, Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri tarafından patlatıldığı bildirildi.

Rus işgal güçlerinin kontrol altında tuttuğu Melitopol bölgesinde bulunan Yakimivka kasabasında bulunan demiryolu köprüsü dün sabah saatlerinde havaya uçuruldu. Köprünün Kırım’a yakınlığı ve işgalciler için taşıdığı önemi göz önünde bulundurularak patlatılmasına karar verildiği belirtilen Ukrayna Özel Harekat Kuvvetlerinin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri, düşmanın (Rusya’nın) arka cephesinde bulunan önemli bir altyapı tesisini imha etti ve düşman birliklerinin Kırım’dan gönderilen desteğini yavaşlattı. Ruslar için bu köprü, işgal altındaki Kırım’dan Melitopol’a giden yolda önemli bir lojistik tesisti. Özellikle bu yoldan düşman, düzenli olarak askeri teçhizatı ve mühimmatı, Kırım Yarımadası’ndan, kontrol altına aldığı Ukrayna’nın güney bölgelerine taşıyordu. Bu rota; düşman kuvvetlerinin Polog, Tokmak ve Mariupol yönünde güçlendirilmesinde önemli bir rol oynadı.”

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.