Rusya'nın siber aktörleri, Ukrayna'ya "askeri harekatla" uyumlu saldırılar gerçekleştirdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2022, 10:07
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2022, 10:07

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik siber saldırılarına dair yeni rapor ortaya çıktı. ABD’li teknoloji şirketi Microsoft, Rus siber aktörlerin askeri harekatla uyum içinde Ukrayna’ya yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini duyurdu.

Microsoft tarafından Rusya’nın Ukrayna’daki siber saldırılarına ilişkin yeni bir rapor yayımlandı. Raporda, Rus devletinin siber aktörlerinin “askeri harekatla” uyum içinde saldırılar gerçekleştirdiğinin gözlemlendiği kaydedildi. Raporda, Rusya destekli en az 6 ayrı bilgisayar korsanı grubunun işgalci Rus askeri güçleri Ukrayna’ya saldırırken yıkıcı siber saldırılar düzenlediğine dikkat çekildi. Öte yandan bilgisayar korsanlarının çeşitli casusluk ve istihbarat faaliyetlerinde bulunduğunun da tespit edildiği aktarıldı.

RUSYA UKRAYNA’YA SİBER SALDIRILARINA MART 2021’DE BAŞLADI

Raporda, 23 Şubat’tan 8 Nisan’a kadar olan süreçte Ukrayna’daki düzinelerce kuruluşun yüzlerce sistemindeki dosyaları kalıcı olarak yok eden yaklaşık 40 yıkıcı saldırının kanıtlarının görüldüğü belirtildi.

Diğer yandan yıkıcı saldırıların yüzde 40’ından fazlasının kritik altyapı sektörlerindeki kuruluşlara yönelik olduğu kaydedilen raporda, yüzde 32’sinin ise doğrudan Ukrayna’nın devlet kuruluşlarını hedef aldığı bildirildi. AA’nın bugün aktardığı habere göre raporda, Rusya’nın siber operasyonlarının Mart 2021 gibi erken bir tarihte başladığı vurgulandı.